Областният управител на Бургас Вълчо Чолаков лично ще внесе възражение в Министерството на здравеопазването срещу Областната здравна карта, която предвижда драстично орязване на легла по ключови специалности в лечебните заведения на територията на Бургас. Възражението е подписано от всички 13 кметове на общинските центрове в областта, както и от представители на лечебните заведения.
Какво не е наред в Областната здравна карта на Бургас, която ще е с давност 3 години, ако бъде приета в този си вид след обсъждането й, което трае до 23-ти май?
„Според броя на населението се отпускат и средствата, като има неправилно тълкуване на броя населението на областта. Според текста на Областната здравна карта то е едва 412 000 души. Тази бройка обаче обхваща само хората, регистрирани по постоянен адрес, не са отразени тези по настоящ адрес, както и огромният туристопоток в месеците от май до октомври и работещите, които идват от вътрешността на страната. По време на сезона на летище Бургас кацат близо 3 милиона пътници, като голяма част от тях са туристи на територията на областта”, посочи областният управител Вълчо Чолаков.
Според зам.-директора на РЗИ Бургас д-р Вергиния Цанова новата карта не е отчела характеристиките на района. В този си вид тя предвижда орязване на леглата по специалностите хирургия, педиатрия и акушерство и гинекология.
„Бургас е четвърти по големина в страната, а по ръст на раждаемост се нареждаме на трето място. В последните години наблюдаваме и ръст на населението над 17 години, както и намаляване на детската смъртност под средната за страната”, добави д-р Цанова.
Интересен факт е, че Областната здравна карта въобще не включва Комплексния онкологичен център, Центъра за психично здраве, Медицинският факултет на Бургас и още две лечебни заведения.
В момента броят на леглата за активно лечение в здравните заведения в областта е 1543, а общо с тези за физикална медицина и рехабилитация, палиативни грижи и продължително лечение техният брой е 2930.
Какво е поискало здравеопазването в Бургас? Отговорът е 1830 легла за активно лечение.
Какво получава според Областната здравна карта - 1555 легла, но разпределението не по приоритетните медицински специалности, които могат да осигурят развитие на здравните грижи в областта. Така Бургас отива на 16-то място в страната по брой на легла. А на част от пациентите може да се наложи да търсят медицинска грижа извън областта, ако здравните заведения изчерпят лимитите си.
„Това е погрешна методика, срещу която ще внесем възражение. Бързаме да го направим в срока на обсъждането на здравната карта”, заяви зам.-областният управител Севдалина Турманова.
Зам.-кметът по здравеопазване в Общината д-р Лорис Мануелян пък допълни, че не бива да се допуска Бургас за пореден път да бъде ощетен по исторически принцип.
0 Коментара