Трябва да признаем, че ние също се дразним на хората, които започват да говорят за слънцезащитни фактори и канцерогенните свойства на слънцето, седейки намусено под сянката на чадъра, цъкайки с език.
Но когато науката говори, и ние минаваме на сянка.
За никого не е тайна, че слънцето може да бъде изключително опасно за здравето, като 90% от случаите на рак на кожата са причинени именно от слънчевата радиация. Но, питаме се, можем ли изобщо някога да хванем тен, без да кършим пръсти за опасностите, които съпровождат това занимание?
Солариумите не са наш приятел
Лампите в солариумите разчитат на малки количества UVB и по-големи количества UVA лъчи. Първите са тези, които причиняват рак, а вторите проникват по-дълбоко в кожата и причиняват стареене, бръчки и имат негативен ефект върху имунитета ни.
Въпреки малките дози UVB, солариумите са директната причина за над 400 000 случая на рак на кожата в САЩ всяка година. Няма подобни статистики за други държави, но не виждаме причина ситуацията да е много по-различна на други места по света - в крайна сметка лампите за тен са подобни навсякъде.
Скъпите кремчета
Въпреки усилените маркетингови кампании и обещанията за качество на продуктите, нито една компания реално не може да предостави мазило, което напълно да ни предпазва от вредното лъчение.
На теория, фактор 50 би трябвало да ни защити от 98% от UVB лъчите, но теорията невинаги отговаря на нуждите на действителността.
Малко от нас използват толкова висок фактор, а и дори фактор 50 да беше популярната норма, много от продуктите, маркетирани с това число, всъщност притежават доста по-нисък коефициент на защита.
Това явление е особено разпространено при мазилата с по-нисък фактор, твърдят експерти.
Най-безопасният начин
Напълно наясно сме, че това ще прозвучи нелепо, особено насред лято, но учени от Световната здравна организация смятат, че най-безопасният начин за хващане на тен е чрез спрей.
Страхотно, нали?
За онези от нас, които не са гледали сериала "Приятели" и не помнят премеждията на Рос в студиото за спрей-тен, процедурата се извършва точно както бихме предположили - влизаме в специална кабинка, в която малки разпръсквачки ни обсипват триоза (дихидроксиацетон).
Молекулата реагира с протеини в кожата и й придават бронзов оттенък.
Триозата няма доказани вредни за здравето ни свойства, но трябва да признаем, че изглежда като доста скучен вариант. Нищо не може да замени чара на охкането, болките от изгарян
Комисията за защита на потребителите забрани популярните сред тийнейджърите вейпове Vabeen, съобщиха от контролната институция. Този тип електронни цига…
0 Коментара