Това заяви д-р Дечо Дечев, шеф на здравната каса.
Ако не се противопоставим, този начин на работа ще продължи. Такива практики има и в други европейски държави, но там държавата противодейства сравнително успешно. У нас държавата отсъства в контрола на тези порочни практики, допълни д-р Дечев.
Той коментира и проекта за нов здравноосигурителен модел: Повечето хора не искат да разберат, защо се налага допълнителна осигуровка. Налага се, защото има несъотвествие между заложените ангажименти и сумите, с които трябва да се заплатят тези дейности. Допълнителният пазар на услуги е почти равен на тези 4 млрд. за тези 8 процента, които имаме всички, обясни Дечев.
Националната каса има огромни проблеми. Този модел на монопол в момента не е най-првилният избор, по който да се развива системата. Обсъжда се да има и други играчи на този пазар. Предложенията са две. Демонополизация - без да се увеличава здравната вноска. Второто - да заплащаме допълнително, те да отиват в n-броя изпънители, които отговарят на условията. И двата модела имат плюсове и минуси. При първия вариант има определени рискове- парите в системата няма да станат повече, а ще станат по-малко. Второ - касата няма право да печели. На трето място- съществува реален риск, хората, които финансират сидстемата, но не използват нейните услуги, ако излязат и отидат в други фондове, то болните остават на гърба на държавата и ситуацията ще стане по-лоша. Това са негативите на първия модел. Положителното е, че средствата могат да се управляват по-добре.
Всичко, което изнесе проф. Плочев е така. Задълженията си остават. Част от мерките, които предложих, касаеше лечението на българските граждани в чужбина, поясни д-р Дечев.
0 Коментара