Всеки здравноосигурен има право сам да избере своя личен лекар, работещ в лечебно заведение за първична извънболнична медицинска помощ, както и зъболекар, практикуващи на територията на цялата страна.
Ако избираме лекар за първи път, можем да го направим по всяко време на годината. Но при смяна на едно джипи с друго трябва да подадем документи в периода от 1 до 30 юни и от 1 до 31 декември всяка година.
Процедурата за смяна на личен лекар става два пъти годишно. Възможна е само в тези месеци, но ако има други особености- смяна на местоживеене, тогава се извършва с молба в Здравната каса. Желаещите за смяна на личен лекар отиват при лекаря, който си избират, с формуляр-бланка на НЗОК (Национална здравноосигурителна каса- бел. ред.). Слагат ръчно подписа си и от този момент фигурират в листата на новия лекар. За смяната не се изисква да се отписвате от стария. Няма ограничение нито във възрастта, нито в бройката. Ако бройката надвиши 2500 пациенти, тогава лекарят може да назначи втори лекар в практиката. Таксите са уточнени от Националната здравна каса - потребителската е 1 лев за пенсионери и 2.90 лв за работещите, които не са пенсионери. Съществуват допълнителни услуги, които Касата не заплаща.
Всеки има право да направи своя избор - дали ще е недоволен от лекаря си, възможно е да има и недоразумения, но всеки може да изкаже избора си до 31-ви декември.
Пълният списък на личните лекари в страната е достъпен на сайта на Здравната каса. /bnr.bg
0 Коментара