Контролните разписки от машините да бъдат броени на 100% от секционните избирателни комисии, реши ЦИК. Процедурата не е елемент от отчитането на резултата от машинното гласуване, а служи само за сравняване на резултата, извлечен от записващото техническо устройство и е гаранция за сигурността и прозрачността на изборния процес при отчитане на резултата от машинното гласуване, пише в методическите указания.
Контрол върху извършеното преброяване на контролните разписки от СИК се извършва в ЦИК съгласно отделно решение на ЦИК.
“За да се успокои обществото ще се броят контролните разписки от машините. Резултатът от изборите е това, което е записано в машините. ЦИК реши, че е добре да се направи контролното преброяване на разписките, за да няма поводи да се говори срещу изборния процес. Един от ефектите на машинното гласуване е бързата обработка на резултатите”, уточни говорителят на ЦИК Росица Матева.
В методическите указания на ЦИК е посочено, че контролните разписки с гласове, подадени за всяка от партиите и коалициите, се подреждат на отделни купчини. Разписките от всяка купчинка се броят поотделно. Получените числа се вписват на съответния ред в т. 4 от приложение 9-НС - срещу наименованието на съответната партия или коалиция.
След като извършат действията всички членове на СИК задължително подписват приложението, като се отбелязва в колко часа е приключило попълването му. След това приложението се сканира и изпраща по електронен път до Временния комуникационен пост в ЦИК, след което се публикува на интернет страницата на ЦИК.
Преброените контролни разписки се поставят в плик, който се запечатва. В избирателни секции с две машини за гласуване контролните разписки от всяка машина се преброяват поотделно, попълват се отделни Приложение 9-НС, след което преброените контролни разписки от всяка машина се поставят в отделни пликове, които се запечатват, като върху всеки плик се изписва идентификационния номер на машината за гласуване.
“6 милиона и 600 хиляди са всички български граждани, които имат избирателни права, във всички части на света”, каза Росица Матева. Според нея не можело да се съпоставят преброените български граждани с регистрираните в избирателните списъци.
“От всичко, което чуваме, не се очаква висока избирателна активност. В последната седмица на предизборната кампания очаквам избирателите да преценят, че това е техен дълг, а начинът, по който се управлява държавата, зависи от нас”, подчерта Матева. Тя припомни, че бюлетината е на две страници.
Болните от COVID подават заявления за гласуване в подвижна избирателна кутия
Болни от COVID-19 или контактни, поставени под задължителна карантина, могат да подават заявления за гласуване в подвижна избирателна кутия за парламентарните избори на 2 октомври. За да бъдат включени в списъка за гласуване с подвижна избирателна кутия, те трябва да подадат заявление за вписване до кмета на общината/района/кметството/кметския наместник до изборния ден включително.
Заявлението (Приложение №67-НС от изборните книжа) може да бъде подадено саморъчно - подписано от избирателя, или подадено от пълномощник с пълномощно в свободен текст, без да е необходима нотариална заверка на подписа на заявителя, по пощата или по факс. Заявлението може да бъде подадено и по електронен път през интернет страницата на съответната община, без да се изисква квалифициран електронен подпис (КЕП).
Избирателите, поставени под задължителна карантина, гласуват при спазване на всички противоепидемични мерки, след като са гласували всички включени в списъка избиратели с трайни увреждания. Секции за гласуване в болници, социални заведения и места за задържане се обявяват 48 часа преди изборния ден, съгласно Изборния кодекс.
0 Коментара