Сигнал за фалшиви медицински, които се използват за гласуване на хората в подвижни урни е подаден в РИК-Благоевград от Айше Осман Хасан.

В сигнала са изложени твърдения за допуснати нарушения в община Якоруда. Сочи се, че Кодексът регламентира уреждането на подвижна комисия, която да осигурява правото на глас на хора с трайни увреждания. В случая се касаело за заявления на хора, които били в състояние да се придвижват до секционна комисия. Според подателя на сигнала, с това се целяло гласуване с хартиена бюлетина, за да можел да бъде „контролиран“ вота в полза на една партия. Изложени са твърдения, че подвижната секция за избиратели е образувана след 33 заявления от избиратели с трайни увреждания, които да гласуват с избирателна кутия.

В сигнала се сочи, че са налице „фалшиви“ медицински удостоверения.

На свое заседание РИК е разгледала сигнала.

"РИК -Благоевград не е компетентна да установи наличието или липсата на трайно увреждане на избирателя, нито да изисква документи от него. РИК – Благоевград не е орган, компетентен да установява истинността, респективно верността на издадени медицински документи", се казва в мотивите към решението на комисията.

Заради това РИК – Благоевград оставя без разглеждане сигнала от Айше Осман Хасан и го препраща по компетентност за произнасяне от РЗИ – Благоевград.
Подобни практики, ползвани от една политическа сила, бяха установени на предишните избори в Кърджалийско.