„Газпром“ е един от трудните партньори по много причини, но ние все пак продължаваме преговорите с тях. Самият факт, че има някаква възможност да се договорим с „Газпром“ по този въпрос, това кара другите доставчици да предлагат по-конкурентни условия. Това е принципът на конкурентите на преговорите, допълни Христов пред БНТ.
Позицията на България е, че ако има таван за газа, трябва да е за целия газ, който се търгува, като нашата логика е, че частично налагане на тавани на различни сектори от пазара, не би било ефективно и допълнително би изкривило пазара. По принцип нашата позиция е, че всяка намеса на пазара трябва да е много добре анализирана, както за краткосрочни ефекти, така и за дългосрочни, така че ние сме изискали да ни покажат логиката за тавана на газа и очакваме от Европейската комисия да ни даде пълна информация, за да може да оформим нашето крайно становище, обясни той.
Комплексът от мерки, които се обсъждат, са насочени към снижаване на цената на газа, която за момента е неоснователно висока. Тоест, количества газ има, икономиката функционира, дори има свиване на потреблението, така че не би трябвало да има такива високи и скачащи цени на газа. Както виждате на борсите, дори самите разговори за предприемане на мерки вече водят до някакъв ефект и снижаване на цените на газа. За последните седмици забелязвам едно трайно падане на борсата, тоест самият факт, че комисията обсъжда такива мерки и цената спада, показва, че пазарът дефакто е изкуствено така да се каже надут, допълни Христов.
Надявам се да продължат да падат и цените на горивата, те няма да се върнат на тези отпреди кризата, но да се намалят с 20-25 %, е постижимо. Що се отнася за мярката за отстъпка от 25 стотинки за литър зареден бензин, към момента тя продължава. Доколко знам има пари, тя ще продължи, но не е ясно докога, каза още Росен Христов.
0 Коментара