Нова Комисия за регулиране на цените на ВиК услугите ще бъде създадена с предложения проектозакон за ВИК, подготвен от служебното регионално министерство и публикуван за обществено обсъждане. Според текстовете на нормативния акт комисията ще се състои от 5 члена, които ще се избират от парламента. Не ще могат да са част от комисията за максимален срок от два мандата – всеки по пет години всеки.
Председателят на комисията ще получава заплата в размер на 93 на сто от три средни месечни заплати на наетите лица по трудово и по служебно правоотношение в отрасъл ВиК съгласно данни на Националния статистически институт, а членовете – 85 на сто от тази сума. По данни на НСИ за отрасъл „доставяне на води;канализационни услуги,управление на отпадъци и възстановяване“ средната заплата към декември 2022 г. е била 1389 лева. С други думи към този момент заплатата на председателя на новата комисия би бил минимум 3875 лева, а на членовете – 3541 лева.
Ценообразуването ще включва два компонента – достъп до услугите и използвани количества, обясняват предвидените промени от регионалното министерство. Специален раздел в законопроекта урежда въпроса със социалната защита на потребителите на ВиК услугите. Уточнено е, че социална поносимост на цената на ВиК услугите е налице, в случаите когато нейната стойност, определена на база минимално месечно потребление на вода за питейно-битови нужди от 2,8 куб. м на едно лице не надхвърля 2,5 на сто от средния месечен доход на домакинство за съответната административна област. Доходът се определя по данни на Националния статистически институт на годишна база.
В законопроекта е вписано, че длъжниците на Вик операторите ще носят отговорност за задълженията си и те могат да им бъдат потърсени със заповед за изпълнение, независимо от размера на дължимата сума. Клиентите ще бъдат глобявани и за причинени повреди на ВиК системите, включително на водопроводните и канализационните отклонения, при неизвестен нарушител – за аварии на територията на имота им.
При кражба и повреждане на водомерите на водопроводните отклонения, намиращи се в имотите на потребителя, включително при замръзване на водомера, счупване на стъклото, унищожаване на пломби и други механични повреждания, ремонтът или смяната им се извършват от ВиК оператора за сметка на потребителя, гласи още проектозакона.
0 Коментара