Общо 104 непълнолетни момичета са станали майки през 2022 г. в община Сливен. Сред тях има четири деца на 13 години, които са родили, 28 родилки са били на 14 години, а на 15 години са станали вече майки 72 момичета. Почти една четвърт от ранните бракове и раждания в страната са на територията на община Сливен, включително случай с бременно 10-годишно момиче, сочат данни от анализи на ДАЗД.

Пилотен за страната проект ще бори ранните бракове и раждания в област Сливен. Предвижда се споразумение за съвместни действия в тази посока между различни институции, сред които и Агенцията за защита на децата.


Споразумението, предложено от ДАЗД, ще е със срок на действие две години. То ще бъде пилотно за страната, след което добрата практика може да се мултиплицира в други общини. До края на седмицата се приемат предложения за редакции в текста на документа. Очаква се окончателният вариант да бъде подписан в средата на месец декември.

Основната идея е да бъде създадена междуведомствена група на местно ниво. Това ще позволи бърз обмен на информация между институциите и целенасочени действия за намаляване на ранните бракове и раждания. Така ще се създаде представа за общата картина и ще могат да се набележат мерки за подобряване на ситуацията. Звеното ще предлага превантивни решения за гарантиране на интереса на децата в риск.


Областният управител на Сливен настоява към споразумението да бъде изготвен план за работа с конкретни задачи и времеви рамки за тяхното изпълнение. „Целта е да излезем от написаното на хартия, да видим какво конкретно можем да направим, да „завъртим колелото“ и това да доведе до разчупване на стереотипите и реални резултати“, коментира Чавдар Божурски.


Ранните бракове, предимно в ромските общности, са сред основните причини за отпадането на ученици от образователната система. Тенденцията, свързана с ранни раждания на малолетни и непълнолетни момичета, води и до високия процент на недоносени бебета в Сливенско.