Инфлация под 10% до месец прогнозира служебният министър на икономиката. Пред NOVA, Никола Стоянов заяви, че е напълно реалистично нивата й още през юни да бъдат едноцифрени.
За половин година инфлацията са е стопила с няколко пункта. От икономическото министерство отчитат, че нивата й през септември са били над 18%, докато през март – 14 на сто. Що се отнася до бюджетния дефицит, Никола Стоянов заяви, че не е невъзможно той да е в размер на 3%, въпреки заложените сега параметри от 6.4 на сто. За целта обаче е необходима политическа воля.
От икономическото ведомство отчитат, че през последните месеци няма ръст в цените. Но не на това мнение са потребителите - като Йорданка Иванова, която е тръгнала на пазар.
„Например, гледам ей там ягоди, 1.20… викам, а това е невъзможно! Връщам се там на другия – гледам бе, наполовина 5.60, връщам се на първото…100 грама е 1.20”, разказа Иванова. За да избере продукти по джоба си, обикаля няколко магазина.
"За март инфлацията е 14%, което е по-малко от тази през септември - 18,7%. Очаквам още юни или юли месец да имаме едноцифрена инфлация - под 10%. Към края на годината целта ще е между 5 и 7%. Един от най-големите успехи на правителството е овладяването на цените на газа и респективно на горивата". Това каза служебният министър на икономиката Никола Стоянов за предаването "Твоят ден".
По думите му е започнала тенденцията за постепенен спад на високите цени на горивата. "Много би било добре за държавата да има редовно правителство. Служебният кабинет не може да прави дългосрочни планове и политики. Политическата нестабилност е именно липсата на планиране", заяви той. И допълни, че в парламента ще бъде внесен проектозакон за надценките.
"Това значи от 17 продуктови групи да има поне по един артикул с минимална надценка - до 10%. Ще бъдат забранени обратните фактури, за да не си увеличават изкуствено печалбата веригите. В рамките на май е реалистично този проект да влезе в парламента и би трябвало бързо да мине", прогнозира министърът.
По темата за възможен търговски картел министърът сподели, че това ще определи КЗК, но ясно се вижда, че цените на едро и дребно падат. "Бяхме постигнали поне да не се качват цените повече. Във веригата на доставки от цени на едро и цени на дребно се случва нещо. КЗК трябва да прецени дали има непазарни съглашателства. Стремим се да покажем къде е проблемът и да упражним контрол. В началото съотношението между проверки и открити нарушения на КЗП беше 95%, а сега е 25% два месеца по-късно", заяви Стоянов. И уточни, че чрез сайта за проследяване на цените информацията е на едно място и може да се направи анализ, но и регулация.
Според него забраната за украински внос е породена от липсата на реализация на родните производители и залежаване на продукция по складовете. "Няма повишаване на цени и недостиг на стоки. Категорично бюджетен дефицит от 3% е възможен. Имахме план да предложим тъкмо бюджет с такъв дефицит, но решихме да дадем картината каквато е, на базата на техните решения", посочи министърът. И бе категоричен, че е възможно България да влезе в еврозоната на 1 януари 2025 г.
0 Коментара