Държавата ще заведе дело, за да защити в съда собствеността си върху Руската църква в София. Главният прокурор Борислав Сарафов сезира регионалния министър Андрей Цеков за признаване собствеността на България върху храма и за отмяна на издадения нотариален акт за собствеността на православния храм “Св. Николай Мирликийски Чудотворец” в гр. София.

Сарафов се позова на проверка на две прокуратури - Върховна административна и Софийска градска прокуратура, според която има нотариален акт от 23 юли 1997 г. С него посолството на Руската федерация се признава за собственик както на православния храм “Св. Николай Мирликийски Чудотворец”, така и на земята, върху която е построен. Основанието за това е дарение на земята, строителството на църквата и правоприемство от Руското Царско Дипломатическо агентство.

Москва има претенции за собственост въз основа само на този единствен констативен нотариален акт, издаден през 1997 г. Според Виктор Малинов - завеждащ отдел "Надзор за законност" във Върховната апелативна прокуратура: „от приложенията към този констативен нотариален акт не намираме да е преодолян един дефицит на доказателства за това, че е налице правоприемство между бившето Руско царско дипломатическо агентство, което е лицето на тогавашната Руска империя и настоящето посолство на Руската федерация”.

От Агенцията по вписванията са открили крепостен акт, издаден на 07 ноември 1898 г. Той е за дарение на „едно празно градско място в гр. София“ от Софийското градско общинско управление на Руското Императорско Дипломатическо Агентство в България за построяване на църква. Други документи по това дело не се пазят, информираха.

Църквата при Руската Императорска Мисия е осветена на 11 ноември 1914 г. от Българското духовенство в съслужение с Руското духовенство.

„ През 1934 година тогавашният министър на външните работи и вероизповеданията се разпоредил с тази църква, като е възложил на свой служител, да предаде зданието и принадлежностите към него, на Негово преосвещенство тогавашния софийски митрополит Стефан”, каза Виктор Малинов, завеждащ отдел "Надзор за законност" към ВАП.
Има двустранни документи от 1940 г. между България и СССР относно безвъзмездно ползване на сградата на църквата от българската държава, информираха от прокуратурата.

Има доказателства, според които по настояване на СССР България се задължава с 2/3 собствено финансиране в кратки срокове да възстанови разрушения от бомбардировки храм. Според подписано съглашение за мир останалата 1/3 от сумата, необходима за ремонтните дейности, следва да се заплати от СССР. Документи, удостоверяващи изпълнението на задълженията от съветска страна, не са открити.