Най-големият полицейски синдикат у нас остава в протестна готовност заради намерението на кабинета парите на служителите да се увеличават поетапно в бюджета за следващата година. Полицаите настояват за 30% еднократно увеличение. Към искането им се присъедини и синдикатът на служителите в затворите.
Според бившия зам.-министър на вътрешните работи Филип Гунев, голяма част от работещите в системата на МВР са на заплата близка или равна на минималната.
„От 50 000 по щат в МВР има 15 000, които са висшисти, 25 000 със средно образование и около 10 000 технически лица на трудови договори. Тези, които са със средно образование и техническите лица, са с много ниски заплати, близки до минималната. Стартова заплата от 1400 лева в голям град не звучи привлекателно. Ако на тези 25 000 ги вдигнем с по 500 лева, за да станат 2 000 лева, това означава, че от бюджета ще трябва да се отделят 100-200 милиона”, заяви Филип Гунев.
Според криминалиста и бивш полицейски синдикалист Иван Савов, средната заплата в МВР се представя подвеждащо.
„Взимат се не само заплатите на полицейските служители, огнеборците, граничните полицаи, хората на терен, а и на тези, които работят в министерството, включително на висшето ръководство. Те вдигат общия процент”, обясни криминалистът..
Според експертите в МВР има около 4 000 служители, които са вече пенсионери, но продължават да получават заплати наред с пенсиите си. Дори и при желание, не е възможно те да бъдат заменени с нови кадри незабавно, тъй като наемането и обучението на толкова хора ще отнеме години, а началното заплащане не е атрактивно.
„За да привлечеш някой, една стартова заплата от 1400 лева в голям град не звучи привлекателно. Това, което трябва да се има предвид - откъде идва този 1 милиард. Ако на тези 25 000 ги вдигнем с по 500 лева, не се получава милиард, а се получава 100-200 милиона”, обясни Филип Гунев.
Да бъдат вдигнати заплатите на тези с най-ниски доходи в системата ще е най-щадящо за бюджета, на мнение са експертите. Това ще струва на фиска около 200 млн.лв..
0 Коментара