Финалното решение с колко точно ще се повиши цената ще бъде взето на 1 януари.
"Увеличението рано или късно ще се случи. Разликата между прогнозната и пазарната цена и количествата, които им съответстват, е толкова голяма, че вече се трупат големи загуби. Компаниите започват да изнемогват, а ако те не могат да си покрият разходите си, се трупа междуфирмена задлъжнялост. На регулирания пазар се създаде излишно напрежение. Ръстът в цената на тока беше задържан, за да бъде тя по-ниска. Стойността през 2022 г. се увеличи средно с около 30-40%, а оттогава досега - с не повече от 10%. Затова хората преминават от отопление на парно към климатици", посочи председателят на Института за енергиен мениджмънт Калоян Стайков в ефира на Нова телевизия.
Виктор Минчев от Асоциация „Свободен енергиен пазар" пък е категоричен, че пазарната енергийна система не е никак гъвкава.
"Не можем да реагираме на промените в глобален мащаб и затова през шест месеца се питаме защо отново вдигаме цената на тока. А причините са нереформирано производство, неефективно управление и невъвеждане на нови технологии. Либерализацията не бива да се отлага - тя е механизъм, чрез който да падне неявното разпределение на средства. Има нескрити субсидии в енегертиката, които минават през НЕК и отиват в "Мариците". Затова начинът, по който се въртят парите, минава през таблица на КЕВР, която определя кой колко пари да вземе. Така се получават неясни движения на средства", смята експертът.
0 Коментара