Върховният съд на САЩ в петък гласува единодушно и потвърди федералния закон, забраняващ TikTok, освен ако не бъде продаден от базираната в Китай компания майка.

Решението постановява, че рискът за националната сигурност, породен от връзките му с Китай, преодолява опасенията относно ограничаването на речта на приложението или неговите 170 милиона потребители в Съединените щати.

Експерти казаха, че приложението няма да изчезне от телефоните на съществуващите потребители, след като законът влезе в сила на 19 януари. Новите потребители обаче няма да могат да го изтеглят и актуализациите няма да са налични.

Това в крайна сметка ще направи приложението неработещо, каза Министерството на правосъдието на САЩ в съдебни документи.

Решението дойде на фона на необичайна политическа агитация от страна на новоизбрания президент Доналд Тръмп, който обеща, че може да договори решение, и администрацията на президента Джо Байдън, която сигнализира, че няма да прилага закона от неделя.

Тръмп, имайки предвид популярността на TikTok и собствените си 14,7 милиона последователи в приложението, се озовава на противоположната страна на аргумент в сравнение с видни републиканци в Сената, които обвиняват китайския собственик на TikTok, че не е намерил купувач досега.

Не е ясно какви опции са отворени пред Тръмп, след като положи клетва като президент в понеделник.

Законът позволява 90-дневна пауза в ограниченията за приложението, ако е имало напредък към продажба, преди да влезе в сила.

Генералният адвокат Елизабет Прелогар, която защитаваше закона във Върховния съд за администрацията на Байдън, каза на съдиите миналата седмица, че не е сигурно дали перспективата за продажба, след като законът влезе в сила, може да предизвика 90-дневно отсрочка за TikTok .

По време на споровете адвокатът на TikTok и ByteDance Ltd – неговата компания майка в Китай – каза на съда колко трудно би било да се осъществи сделката, особено след като китайските закони ограничават продажбата на частния алгоритъм, който платформата за социални медии направи диво успешен.

Приложението позволява на потребителите да гледат стотици видеоклипове за около половин час, тъй като някои са с дължина само няколко секунди, според съдебно дело, заведено миналата година от Кентъки. В него ищците се оплакват, че TikTok е проектиран да води до пристрастяване и да вреди на психичното здраве на децата, като повече от дузина държави подават подобни искове.

TikTok нарече твърденията неуместни.