На протест пред вратите на болницата работещите в УМБАЛ “Царица Йоанна-ИСУЛ” поискаха по-високо увеличение на заплатите. Те ще се съберат и днес по обед пред лечебното заведение, като същото ще направят и медиците от УМБАЛ “Света Екатерина”.

Заради огромното натоварване и тежък труд, освен 20% увеличаване на възнагражденията, те настояват и за допълнителни средства за изплащане на надлимитната дейност, както и увеличаване 20% на клиничните пътеки.

Демонстрациите са организирани от Синдикат “Защита”. Неговият зам.-председател Милена Атанасова заяви , че исканията са поставени от месеци, но резултат няма. “Затова започнахме палатков лагер пред Министерството на здравеопазването. От петък започнаха да се включват и по места някои от болниците. В 14,30 днес в протеста се включва и УМБАЛ “Света Екатерина” и там медиците и персоналът ще излязат пред лечебното заведение”, заяви Атанасова. Тя уточни, че освен 20% увеличение на заплатите, сред исканията са и увеличаване на стойността на клиничните пътеки. “Да не допуска намаляване, защото почнаха да се прокрадват изречения, че евентуално пред юни е залегнало в Рамковия договор, ако НЗОК е на 3% дефицит, а в момента е на поне 6%, да се предвиди намаляване на стойностите на клиничните пътеки”, поясни Атанасова. Тя изброи и настояване за вдигане от 46 на 100 лв. парите за преминал пациент през спешните приемни отделения към болниците, както и работно облекло. “Не на последно място увеличение на средствата за храна - в момента се изплащат по 2 лв. от Наредба от 2005 г. Твърдо сме против и заявеното ограничаване на броя на хоспитализацията в болниците”, уточни синдикалистът.

В сряда представители на протестиращите ще се срещнат с министърът на здравеопазването Силви Кирилов. Ако не се стигне до консенсус по исканията, медиците ще се съберат на национален протест в центъра на София на 9 април. Междувременно Здравната комисия в парламента ще заседава извънредно на 2 април и ще търси решение на проблема с финансирането на държавните психиатрии.

На заседанието ще присъстват здравния и финансовият министри. Ресорната парламентарна комисия ще изслуша и директорите на държавните психиатрични болници. Предвидените 5% увеличение се определят като “обидни” от тях. Таванът на леглодена се увеличи от 65 лв. на 92 лв., при положение, че специалистите настояваха за 130 лв. След като заявиха протеста си по места, миналата седмица представители от 12-те държавни болници се събраха пред здравното министерство с искане за 50% повишение на заплатите и промяна в категорията на труд.