Сдружението за модерна търговия, което обединява големите вериги хипермаркети на българския пазар, заяви притеснението си от неспособността на държавата да се справя с кризи.

Търговските вериги отхвърлиха намеренията на правителството за фиксирани надценки и смятат, че държавната намеса е именно факторът за натрупване на инфлация.

Изпълнителният директор на организацията Николай Вълканов отговори на журналистически въпроси след представянето на данните от търговията през 2024 година и два дни преди втория бойкот на хранителните вериги, обявен за 20 февруари.

Сектор "Търговия" е един от най-регулираните и най-проверяваните, и работи в условията на изключително изострена конкуренция, каза той.

От сдружението изтъкнаха политическата нестабилност, колебливия законодателен процес и противоречивите регулации като пример за неспособността на държавата да се справя с кризи.

Те припомниха ситуацията след началото на войната в Украйна, когато бе ограничен износът на зърно и това създаде напрежение на пазара. Така търговските вериги обясняват, че заявените намерения за ограничаване на надценките сега биха довели до по-голяма инфлация.

По време на представянето на данните за бизнес климата в сектор "Търговия", изпълнителният директор на сдружението на търговските вериги коментира примера на земеделският министър Георги Тахов за законите, които ограничават надценките до 30% във Франция и други европейски държави.

А за възможностите, разплащанията с производителите на нетрайни хранителни стоки да стават в срок по-кратък от 30 дни, Вълканов посочи, че периодът е фиксиран в европейска директива и записан в българското законодателство.

Със забележка от Сдружението за модерна търговия коментираха и проверката на Комисията за защита на потребителите към някои от търговските вериги.

По повод предстоящия втори бойкот на търговските вериги в четвъртък, от сдружението предположиха известен отлив на клиенти, но подчертаха, че очакват ползотворен диалог с правителството, посочва БНР.