Обществена поръчка за закупуването на 41 нови влака подготвя БДЖ. Това стана ясно от брифинг на БДЖ, на който присъстваха изпълнителният директор на дружеството Владимир Владимиров и зам.-министърът на Министерството на транспорта Велик Занчев.

Това ще е първият условен етап на обновлението на българската железница. За него ще са необходими най-малко 380 млн. лв. БДЖ вече има уговорка с финансовото министерство да получава по 35 млн. лв. капиталотрансфер годишно в следващите 10 години. През втория етап е планирано закупуването на още 44 влака. Общо необходимия бюджет е между 800 млн. лв. и 1,3 млрд. лв. Първите влакове трябва да започнат да се движат до края на правителствения мандат.

Този прогнозен бюджет е изчислен от специален доклад, разработен от УНСС, Техническия университет, Висшето транспортно училище, БДЖ, транспортното министерство и НКЖИ.

„Второто важно нещо, е че БДЖ върви уверено по пътя към изчистване на дълговете - едно изключително тежко бреме за железницата. Към днешна дата са извадени повече от 600 млн. лева за обслужване на тези дългове и всички допълнителни разходи, свързани с тях”, коментира Владимиров. Той припомни, че правителството е отпуснало 62 млн. лв. - 42 млн. за изплащане на дълга към НАП и 20 млн. за частично изплащане на втория облигационен заем. Той ще бъде изплатен на няколко транша до 2018 г., като остават още 130 млн. Погасяването на дълговете зависи от предвиденото концесиониране на летище София.

"В момента вървят инвестиции за рехабилитация на железопътната инфраструктура. През 2023 г. ще имаме завършено трасе между сръбската граница – София – Бургас – Свиленград. За това подготвяме обществена поръчка за нов подвижен състав, за да може той да е адекватен на инфраструктурата, която ще позволява по-висока скорост”, допълни зам.-министърът и обясни, че това ще позволи и значително намаляване на времето за пътуване по линията София – Бургас. То трябва да се скъси до 3,30 часа и да предлага WiFi и всякакви други екстри за първа класа. Съвременните машини ще пестят 15% от сегашните разходи на БДЖ или 35 млн. лв. годишно.