Вицепремиерът Томислав Дончев иска нов модел на икономическо развитие. На откриването на 74-ия Международен технически панаир в Пловдив Дончев заяви, че старият икономически модел у нас е изчерпан.

Моделът с ниска цена на труда и ресурсите вече е изчерпан, сега трябва да се инвестира във високи технологии и роботизация, защото повишават добавената стойност, посочи вицепремиерът. По думите му през последните десет години българският бизнес е осъществил големи реформи, българската икономика е преминала към повече производство и повече износ, станала е по-конкурентна на външните пазари. Въпреки това обаче трябвало да направим следващата крачка, изтъкна още Дончев.

Той определи Международния панаир в Пловдив като "една от най-добрите традиции в България" и подчерта, че панаирът ще остане "устройството, което мери пулса на българската икономика".

Тази година в панаира участват над 550 фирми от 35 държави, а новите изложители са 35%. За първи път на панаира участват и фирми от Индия.

Главният директор на панаира д-р Иван Соколов посочи, че на форума се събират иновативни компании, предлагащи не просто стоки, а практически решения за потребностите на потребителите. "Това е съществена промяна в нагласите и тя ще бъде доминираща през следващите години", добави той.

Панаирът се състои от десет специализирани изложби: "Акватех" (за водния сектор), "Ауто сити Пловдив" (за автомобили), "Аутотех" (за транспорт и автосервизно оборудване), "Елтех" (за електроника и електротехника), "Енеко" (за енергетика и екология), "Инфотех" (за информационни технологии), "Машиностроене", "Строителство", "Робохайтех" (за роботи и автоматизирани системи), "Химия". Има и специална секция за едра строителна техника.

Очаква се над 30 000 посетители от България и Европа да разгледат изложбите. Те ще са отворени от 9 до 18 ч., а в събота ще затворят в 14 часа.

Един от гостите ще получи голямата награда - лека кола по избор измежду седем модела, осигурена от Международен панаир Пловдив. /news.bg