Докладната на младия общински съветник от групата на БСП-Бургас Васил Иванов предизвика дискусия в местния парламент. Иванов поиска изменение на правилник за еднократно финансово стимулиране на родителите за насърчаване на раждаемостта и подпомагане на отглеждането на децата на територията на община Бургас.

„Правилникът регламентира отпускане на допълнителна финансова еднократна помощ при раждане на дете спрямо образованието на родителите и поредността на родените деца. Така приетият правилник, предлагам да бъде допълнен и към вече предвидената сума за семейство да бъдат отпуснати допълнително 100 лева при условие, че двойката има сключен граждански брак“, пише той в предложението си. Интересни са целите, които Иванов поставя с тази мярка, а именно финансово стимулиране на родителите, сключване на повече граждански бракове и намаляване на броя на извънбрачните деца.

Д-р Антонио Душепеев от Комисията по здравеопазване към ОбС обаче възрази не само срещу тази докладна, но и срещу самия правилник и критериите за финансиране на родителите.

„По тази логика академиците, които са на 70 години ще взимат най-голям размер помощ за раждане на дете. Не може да насърчаваме родителите да имат дете на 40-45 години, когато има най-много патологии. Децата на родителите без висше образование имат същите нужди като тези на родителите с висше образование“, заяви д-р Душепеев.

Твърдо против бе и Красимира Маркович от групата на ГЕРБ, която припомни, че по времето на комунизма бракът е бил задължителен, но сега не е така и помощта за семействата не трябва да се дели на такъв принцип.

В крайна сметка докладната бе отхвърлена, но отвори дискусия за адекватността на приетите текстове е правилника за финансово стимулиране на родителите при раждане на дете.