Събитията след първото гей шествие в Бургас и паралелният контрапротест, който изправи полиция и жандармерия на крак в центъра на града, родиха важна дискусия може ли и редно ли е да се регулира избухването на противоположни страсти? Общинският съветник от „Демократична България“ предложи колегите й да гласуват променя в наредбата за обществения ред, според която да има правило - пръв по време, пръв по право при организирането на протести и масови прояви по едно и също време и място.
„Идеята е, ако се оцени, че втората проява е рискова, за нея да бъде предложено друго време и място. Дава се възможност на кмета да бъде медиатор между евентуалните антигонистични прояви. Необходимостта от това да се регулират митинги и масови събития е подкрепена и в писмо, изпратено от директора на ОДМВР Бургас“, заяви вносителят Даниела Божинова.
Йордан Георгиев от БСП изрази твърдата си позиция, давайки илюстративен пример до какви куриози може да доведе подобна поправка.
„Не мога да приема правило пръв по време, пръв по право и да вменяваме кметът на общината да прави среши с едините и други организатори. Ясно е, че съгласие между две антагонистични организации няма да се постигне. Ще ви дам пример. България има християнски ценнотости. Представете си, че организация, която има по-различни, първа подаде заявление и на празника на българската армия Гергьовден пред църквата „Св. св. Кирил и Методий“ демонстрира парад с цветни дрешки. Това важи и за всички други национални празници? С това допълнения ще има още по-голяма обърканост“, каза Георгиев.
Общинският съветник Красимир Калудов, който е известен с любовта си към футбола, сподели още една хипотетична ситуация.
„Да си представим, че се провеждат две противоположни прояви, но на различни места. И на един футболен мач бъде допусната само едната група заплянковци на стадиона, която да подкрепя отбора си, а на другата се каже, че може да направи това на другия ден. Мисля, че търсим идеален свят с хора на едно мнение, един водач, под едно знаме. Няма как да кажем нахората да са на едно мнение, защото ще блокираме овъзможностите им да изразяват гледната си точка“, каза Калудов.
Докладната имаше и подкрепа,
„Мотивът ми да подкрепя докладната на колегата Божинова е, че дава възможност за регулация при евентуално напрежение, което може да възникне от такива мероприятия. Не виждам нищо страшно в това“, заяви Стоян Грозев.
„Създаваме поле за конфликт още преди да има митинги. Отговорност на МВР е поддържането на реда“, репликира Йордан Георгиев.
Христо Панайотов от БСП съзря резон в докладната, но не и в това, да се дава възможност на кмета да забранява събития. Той предложи идеята да бъде подобрена.
В крайна сметка местният парламент отхвърли докладната и няма да регулира контрапротестите.
0 Коментара