Бързата мода, популяризирана от китайски гиганти като Shein и Temu, добива все по-голямо влияние благодарение на ниските цени и агресивната реклама в социалните мрежи. Въпреки това, многобройни изследвания разкриват сериозни рискове за здравето и околната среда.

Китай, който е световен лидер в производството на облекла, играе ключова роля в тази индустрия.

Токсични химикали в евтините дрехи

Множество доклади показват, че много от дрехите от Китай съдържат вредни вещества като олово, формалдехид и фталати, които надхвърлят законовите граници. Изследване на германското списание Ökotest разкри неотдавна наличието на високи концентрации на токсини, свързани с ракови заболявания и репродуктивни проблеми. Подобни резултати са потвърдени и от екип за здравеопазване в Сеул, Южна Корея, където определени химикали в продукти на тези марки са открити в количества стотици пъти над допустимите норми.

Според Световната здравна организация фталатите, използвани често като пластификатори в евтини продукти, могат да доведат до намаляване на броя на сперматозоидите и дори до безплодие.

Някои детски дрехи от китайския търговец на дребно на бърза мода Тemu са съдържали до 622 пъти над законовата граница за токсични вещества, предупредиха южнокорейските власти.

Правителството е тествало 26 броя зимни облекла за деца от Temu, Aliexpress и Shein и установява, че седем от тях съдържат токсични вещества като пластификатори на фталати, олово и кадмий. Например детско яке е съдържало 622 пъти над законовата норма ппластификатори на фталати - химическо съединение, което прави пластмасите по-гъвкави.Същата дрешка е съдържала и олово с около 3,6 пъти над законовата граница и кадмий приблизително 3,4 пъти над лимита.

От Министерството на здравеопазването нямат възможност да контролират всички пратки, особено когато са въведени в общността в друга държава-членка на ЕС. Преди време по време на дискусия Виктория Христова, главен експерт в дирекция „Опазване на общественото здраве, здравен контрол и права на пациентите“, обясни, че „МЗ осъзнава важността на проблема, но в действащото законодателство няма изискване граничните проверки за безопасност на стоки да са постоянни, респективно – органите на държавния здравен контрол нямат ресурс да осъществяват целогодишни проверки.

На този етап здравните власти обмислят като вариант да инициираме по-чести проверки по границите, за да наблюдават вноса. Китайските сайтове за онлайн пазаруване се възползват от необлагаемия с мито минимум от 150 евро за стоки от трети страни. Тези текстилни стоки обаче не минават санитарен контрол, което създава реални предпоставки за здравето.