Какво следва при ипотечното кредитиране?
"Правилната форма означава - първо да платим на бъдещото себе си, чак тогава да харчим остатъка. При българите, за съжаление, повечето хора обаче спестяват остатъка чак след покриването на всички текущи нужди и желания. Хората спестяват "за черни дни" и за да се подготвят за краткосрочни по-големи покупки, които имат да направят", обясни пред БНР Макс Баклаян, експерт по инвестиции в ЕКИП.
"Представете си го като данък, който плащате на вашето бъдеще. Не е необходимо да е радикална част от вашия доход, но учи съзнанието ви да харчите по-малко, отколкото създавате.
Спестяването е нещо, на което хората се научават от малки. По думите на експерта, хората започват да спестяват в интервала от 40 до 70-годишна възраст, след което намаляват спестяването и обръщат внимание повече на текущите си нужди.
"Спестяването в банка не ни помага да се справим с инфлацията", посочи икономистът от ЕКИП Стоян Панчев. Той се аргументира с нивата на лихвените проценти по депозитите.
"Имаме отрицателни реални лихви. Дори да оставите парите си в банка, пак намалява стойността на вашите спестявания. Това е един от проблемите на българските спестители. Те не са достатъчно образовани да проучат кои са този тип активи, които могат да ги защитят в ситуация на по-висока инфлация."
Панчев цитира доклад на ЕК, който регистрира сериозно неравенство у нас по отношение на възможността да се спестява.
Да сте притиснати до стената и да започнете да спестявате е погрешно, казва и Макс Баклаян.
"В България има страхотен глад за работна ръка, особено за експертна работна ръка и възможността за повишаване на дохода изобщо не е ниска", изтъкна той.
Най-лесното, от което можем да се лишим, са елитарни стоки – маркови дрехи, скъпи телефони и екскурзии, хранене навън или през платформи, които ви носят храна вкъщи, обобщава Баклаян.
При спестяването начинът на мислене не трябва да е, че се лишаваш от нещо, а че създаваш бъдещо благоденствие, коментира още експертът по инвестиции. Според него "може да се окаже, че живеете много по-добре, спестявайки".
"Не е необходимо хората да се лишават, за да спестяват. Необходимо е да помислят как най-правилно да изхарчат парите си, така че да получат най-голяма добавена стойност за тях."
Ръстът на кредитите в България през последните години расте заедно с темпа на инфлацията, обясни Стоян Панчев. Като проблемен той очерта ръста на ипотечните
0 Коментара