Трик е публикуването им като лента, за да достигне до повече потребители и да затрудни откриването му в архив
Поредни AI генерирани видеа с образа на популярен български медик циркулират в социалните мрежи и промотират „крем с нова формула за премахване на ставни болки само за 3 дни“, предупреждават от онлайн платформата „Ние, потребителите“ и призовават хората да се не доверяват на подобни „реклами“. От там вече са докладвали видеата с искане за свалянето им.
Едно от видеата представлява фалшиво ексклузивно интервю на живо за телевизионна емисия новини с доц. д-р Ангел Кунчев, който обаче е епидемиолог.
Видеото е публикувано на Facebook страница „Updates Realm“ във вторник, 7 януари, и има над 342 000 гледания. Издайното е, че страницата е регистрирана в категория „Имоти“, има само 10 последователи и нито една публикация. Неслучаен трик е видеото да се качи в платформата като лента, тъй като това е начин да не остава в архива на страницата и да не може да бъде открито при търсене по ключови думи с цел разследване. Този подход, в съчетание със спонсориране, осигурява достигането му за кратък период до повече хора, защото се плейва в нюзфийда и в лентата със сторитата на потребителите в мрежата, без да е необходимо да следват страницата.
Не става ясно каква е целта на разпространението на това видео, тъй като към него няма активни връзки за извършване на поръчки, не се посочва цена, нито се показва името на продукта. Единствено, едва залежимо, може да бъде видян като воден знак надписът „boriao shop“, какъвто на този етап не се открива в интернет пространството.
Възможно е фалшивото видео да е част от подгряваща кампания, чиято цел е да създаде интерес към оставащия към момента неизвестен продукт, който на следващ етап да бъде представен на аудиторията и да се предоставят възможности за закупуването му в други платформи.
Алгоритмите на Facebook обаче работят така, че при задържането ви върху видеото, скоро ще започнат ви предлагат и други с реклама на същия продукт. Този път попадаме на видео от 10 януари с 26 000 гледания, което имитира интервю в продължението на новините на друга от водещите телевизии, в което AI генериран образ на доц. д-р Кунчев отправя стряскащи послания.
Какво издава, че видеата са фалшиви?
Има известно разминаване при движението на устните и изговаряния текст.
Неправилно поставяни ударения при изговарянето на думите.
По време на анонса на водещата снимката на медика не е врязана адекватно във видеото от студиото, а е поставена върху него така, че закрива част от фигурата на журналиста.
Допуснати са груби граматически грешки в субтитрите.
Какво буди съмнение в съмнение в ефикасността на продукта?
Обещание за постигане на фантастични резултати за много кратък период от време при лекуването на болежки – нещо извън възможностите на конвенционалната медицина. АI генерирани изображения, които показват отвътре и отвън как ставите се повлияват при третирането с крема и които целят допълнително внушение за скорострелна промяна в здравословното състояние.
С все по-интензивното навлизане на изкуствения интелект ще зачестяват случаите на откраднати самоличности на медицински лица и известни в различни области хора за създаване на фалшиви реклами с цел измама, а с развитието му ще става все по-трудно разрознаването на технологията. Хората не трябва да се доверяват, особено когато има опити за генерално дискредитиране на медиците и отричане на познатите методи на лечение.
0 Коментара