С призив за вяра и надежда, но и информираност и доверие, Комплексният онкологичен център /КОЦ/ в Бургас отново стана символ на каузата „Бялата лястовица“ и пример за социална отговорност. Кампанията е в подкрепа на пациентите с онкологични заболявания и техните близки, както идеята е повишаване на познанията, предоставяне на систематизирана и достъпна информация за проблема, възможности за преодоляването му, и подобряванекачеството на живот. Целта е да се насочи общественото внимание към значимите теми за прeвенцията, ранната диагностика и лечението на карцином на гърдата.

С д-р Иван Биволарски, началник на Отделението по медицинска онкология в Комплексния онкологичен център в Бургас, разговаряме за диагнозата „рак на гърдата“, защо редовните профилактични прегледи са най-сигурния и ефективен метод да се предпазим и как с правилната диагностика и лечение голяма част от пациентките се излекуват успешно в ранен стадий.

-Д-р Биволарски, с кампанията „Бялата лястовица“, изключително важно събитие, Комплексният онкологичен център в Бургас отново обръща специално внимание на заболяването рак на гърдата. Но какво сочи статистиката?

- Ракът на млечната жлеза е най-честото злокачествено заболяване сред жените, но се среща и при мъжете, макар и по-рядко. България, за съжаление, не се слави като държава, която обръща голямо внимание на скрининговите програми и профилактиката, свързани с предпазването от това заболяване. Затова и правим тази статистика. Само за Бургаска област за последната година имаме между 250-270 новозаболели. На регистрация в КОЦ са около 3000 пациенти – и жени, и мъже. Затова апелираме към всеки един, да се възползва от тази инициатива и в дните на отворени врати да пристигне на място, да зададе своите въпроси, да сподели притесненията си.

- Има ли ръст в броя на заболелите?

Като цяло, наблюдаваме стациониране, дори и след Ковида. И ако има съвсем леко нарастване, не може да се каже, че е нещо извънредно в сравнение с данните от 2017, 2018 година, че и до ден днешен. Но това не бива да ни успокоява. И тази цифра не трябва да съществува като такава. След като имаме възможност да извършваме прегледи, защо да не намалим тази цифра с 30 процента. Прегледите ще помогнат тези пациентки да не достигнат до ракова терапия, която няма да повлияе в такъв аспект. Защото прегледите могат да помогнат за решение на проблема още в ранен стадий. Това е голямата полза от превенцията- да ги предпазим пациентите, включително и със скринингови програми, които по една или друга причина не присъстват в нашата страна. В този смисъл е и инициативата „Бялата лястовица“ – за да дадем повече разяснения как да се предпазим от това заболяване.

Бих искал да апелирам и към личните лекари- в случай, че имат пациент с онкологично заболяване, нека незабавно да го насочат към нас, нека той разговаря с онколог, който да направи организацията за правилното наблюдение и лечение. Това е спасен живот. И всеки, който желае нека се възползва от Дните на отворените врати в Комплексния онкологичен център.

- Кога са дните на отворените врати?

- На практика всеки ден – от понеделник, сряда и петък. Пациентите които могат да дойдат на място, да зададат своите въпроси в цялата структура на онкологичните заболявания, да споделят притесненията си и да ги насочим към конкретен специалист. Това е безплатно. Бялата лястовица е една много хубава инициатива. Нека хората се възползват от това.

- На каква възраст жените са най-уязвими?

- В рисковата група са жените между 55 и 65 години. Но няма възраст, която да не е засегната от онкологичното заболяване като такова. Затова както аз, така и моите колеги, бихме искали да се обърнем с призив към всяка една пациентка да се възползва от профилактичните прегледи, които се случват, дори през личния лекар. Искам да направя едно важно уточнение- за пациентки под 55 – години, удачният вариант е да си направят ехография на млечна жлеза. А за пациентките във възрастова група между 55 и 75 години да си направят мамография, защото в този отрязък от години ще имат най-голяма полза като диагностична процедура. Не че във възрастовата група под 55 години няма да има полза, но статистически е по-вероятно да се хване фалшиво отрицателно или фалшиво положително заболяване.

- Какво бихте посъветвали жените?

- Тъй като нашата държава не е сред най-организирането по отношение на здравната култура, искам да призова всяка една жена да сама обърне внимание на прегледите, които и се полагат, най-малкото при личен лекар. А ако има притеснения, нека да дойде тук, ние ще я насочим. Нека използват този момент, да не се притесняват, включително и от бучки по гърдата, които са си открили. Много жени не отиват при хирурзи от именно страх, а в повечето случаи те са доброкачествени. Хванати навреме, можем да им помогнем много.