Всички домакинства в кв. „Свобода“, гр. Поморие получиха кафяви кухненски кошчета и биоразградими торбички, които да изхвърлят собственоръчно в кафявите кофи за хранителни отпадъци; зелени чували за отпадъците от стъкло, които също ще се изхвърлят собственоръчно в зелените контейнери, както и жълти чували за събиране на пластмаса, хартия и метал, които веднъж седмично ще се оставят във входното помещение на блока.
В продължение на шест месеца жълтите чували ще бъдат преглеждани от ангажирани в процеса отговорници към всяка сграда и от експерти от Общината, след което ще се събират от специализиран автомобил на „Чистота – Поморие“ и транспортирани до площадка за рециклиране. Целта е да се проследи процесът на разделно събиране на отпадъците още от дома и при несъответствия да се проведат допълнителни консултации с домакинствата.
Разяснения и подробни указания за начина на разделно събиране на отпадъците бяха дадени на проведените общо десет срещи на кмета Иван Алексиев и екипа му с живущите във всички 32 блока в квартала.
„С промените в Закона за местните данъци и такси, моделът „плащаш, колкото изхвърляш“ ще бъде въведен за цялата страна. За да улесни процеса, Община Поморие стартира проект, който цели провеждането на мащабна информационна кампания и изготвяне на изцяло нов дизайн на системата за сметосъбиране в Поморие. Първата стъпка бе направена с кампания в бл. 13 – „Знам какво изхвърлям“, която постигна до 70% намаляване на общия отпадък, подлежащ на заплащане от домакинствата. Това е първият проект, успехът на който до голяма степен зависи най-вече от гражданите на Поморие, от тяхното съзнание и отговорно отношение.“, каза кметът Алексиев по време на срещите.
Марин Тодоров – еколог в Община Поморие допълни: „В проведената кампания в бл. 13, най-голям е процентът на събраните биоразградими/ хранителни отпадъци – 60% от общия отпадък. За да не попада този отпадък в смесения, Община Поморие започна раздаването на кафяви кофи само за хранителни отпадъци. Целта е да постигнем високи резултати в разделното събиране, за да дадем добър пример и за останалата част на града. Процесът е взаимен – ние, като администрация, да осигурим всички условия да разделяте отпадъците си още от дома и вие, като отговорни граждани, да правите това съвестно. Отговорността която поемаме един към друг е водеща в процеса и без вашето активно участие, същият този процес е немислим.“ Той уточни още, че е изключително важно разделно събраните отпадъци да не бъдат замърсени, за да може да бъдат предадени за рециклиране, а не изпратени отново към депото, макар и събрани разделно.
На срещите присъстваха още зам.-кметът Янчо Илиев, управителят на фирма „Чистота Поморие“, ръководителят и екипът за управление на проекта.
„За тази година план-сметката за услугите по сметосъбиране е 5,2 млн. лева. Към момента един килограм отпадъци ни струва около 1 лев, ако не ги разделяме. За да намалим смесения отпадък, съответно и таксите, които дължим за събирането, извозването и депонирането му, е нужно да се научим да събираме разделно, което ще ни спести част от дължимата такса смет.“, уточни Янчо Илиев.
Проект „Холистичен подход за управление на отпадъците в прехода към кръгова икономика“ на Община Поморие е съфинансиран от програма LIFE на Европейския съюз.
0 Коментара