Драстичен скок в случаите на домашно насилие в Бургаски регион, отбелязва полицията в областния център. Увеличението през тази година в сравнение с предходната е двойно, съобщи днес в Международния ден за елиминиране на насилието над жени комисар Марин Димитров, началник отдел Охранителна полиция и КАТ" при Областната дирекция на МВР.
Според статистиката, за цялата 2023 година са били образувани 239 досъдебни производства за домашно насилие, а само до 21 октомври т.г. случаите са 499. Данните сочат още, че от началото на 2024 г. до края на октомври т.г. на територията на ОДМВР – Бургас са регистрирани и се осъществява контрол по общо 341 заповеди за защита по Закона за защита от домашно насилие. За същия период на 2023 г. заповедите са 282, а през цялата 2023 г. техния брой е бил 346.
Образуваните през 2023 г. досъдебни производства по чл. 296, ал.1 от НК са общо 55, за първите десет месеца на 2024 са 46.
Според комисар Димитров, основна причина за скока в регистрираните случаи на агресия е провокирането на активни действия в потенциалните жертви да потърсят помощ и да се възправят срещу ширещото се спрямо тях насилие.
Още една тревожна тенденция отчита магистратурата. Според председателя на Районната прокуратура в Бургас Мария Маркова голяма част от делата, образувани за домашно насилие се прекратяват, тъй като ключови свидетели оттеглят показанията си- от страх или съжаление. Често пъти потърпевшите, посочи прокурор Маркова, са в зависимост от извършителите, а в грозни сцени се въвличат и децата им.
Като стъпка в правилната посока определи председателят на Районния съд в Бургас отпадането на изискването за системност от дефиницията за домашно насилие в Наказателния кодекс. Припомняме, че в критерия за системност, бе заложено задължително условие за извършването на три или повече акта на домашно насилие, за да може престъплението да се квалифицира като извършено именно в условията на домашно насилие. А това поставяше и много висока летва за доказване, което което затрудняваше и прилагането на по-тежките наказания, предвидени в НК.
Сега случаите, внесени в съда именно по този текст са значително повече. Само една обаче е до момента ефективната присъда за домашен тормоз. Става въпрос за нанасяне на тежка телесна повреда, уточни той. Одобрените споразумения са 17, финализирани с административни наказания. А прричината за това, посочи съдия Узунов е и профила на домашните насилници- повечето от тях са без предишни присъди.
„Ролята на полицията в разрешаване на проблема „домашно насилие“ е повече от ключова, тъй като това е държавния орган, от който първоначално – на „терен“ се търси съдействие за получаване на незабавна защита и прекратяване на противоправното поведение на насилника. В тази посока полицейските служители разполагат с възможност да съставят протокол за предупреждение, който би трябвало да изиграе възпираща роля относно агресивната страна. Подобни предупредителни протоколи в комбинация с усилената превантивна дейност на колегите от асоциация „Деметра“ би трябвало да доведе до намаление на случаите, свързани с домашно насилие, но това не е така“, коментира той. И подчерта: „Видно и от данните до момента процеса по ограничаване случаите на домашно насилие е изключително важен и невъзможен без участието на полицейските служители. Ето защо ежегодното им обучението, както и прилагането на познанията им по проблема в реалната работа, считам за повече от нужно, още повече че в полицията има воля, сили и възможности за активна работа в ограничаването на домашното насилие“.
Комисар Димитров уточни, че има и случаи на регистрирано насилие срещу мъже. Те обаче са драстично по-малко, отколкото срещу жени.
0 Коментара