Десетина дни преди коледните празници, пазаруването е в разгара си. Коледната украса също крие рискове.

"Черният петък показа, че пак имаше нарушения. Особено с кампаниите за отстъпки. Най-важният акцент трябва да бъде безопасността. Стоките крият рискове. Някои не са произведени по съответния начин, а други можем сами да ги направим опасни", коментира Габриела Руменова от платформата "Ние, потребителите" пред Bulgaria ON AIR.

"Не са достатъчно добре изолирани частите под напрежение. Може да се стигне до разтопяване на част от елементите. Може да навреди на електрическата верига и да доведе до пожари. Те не могат да работят 24/7, колкото и да са изправни. Ако са твърде евтини, това показва, че материалите не са достатъчно качествени", обясни гостът на "България сутрин".

Габриела Руменова обърна внимание, че на играчките и лампичките трябва да следим за информация за производителя, който застава с името си зад стоката.

Много е важно дали изделието е предназначено за играчка или за декорация. Децата не трябва да играят с декорацията. Понякога има дребни части, които могат да бъдат погълнати от детето. Има и много химически рискове, свързани с боите при производствените процеси, стана ясно още от думите на госта.

Руменова отбеляза, че коректните търговци са предупреждавали клиентите по време на Черния петък, че могат да върнат стоката в рамките на две седмици, а не както е по стандарт - до един месец.

Представителят на "Ние, потребителите" алармира, че трябва да сме доста по-внимателни в дигиталното пространство.

"Подобен тип измами се случват след пробив в системите и кражби на данни. В тези случаи най-потърпевши са най-активно пазаруващите през Интернет. Когато въведем нещо в една платформа, системата запомня нашите данни. Трябва да не се съгласяваме просто така", подчерта Руменова.