Средните климатични максимални температури за януари по принцип варират между 1°C и 6°C, а минималните – между -3°C и -6°C. Сухи периоди се очакват от 9 до 12 януари и от 22 до 26 януари, докато валежи ще преобладават между 3-8, 13-21 и 27-31 януари. По-стабилното време прави високите части на планините подходящи за туризъм, но туристите трябва да бъдат подготвени с екипировка, предпазваща от измръзване. Котките и снегоходките са задължителен аксесоар за осигуряване на безопасност срещу подхлъзване и затъване в снега.
Прогнозата за януари 2025 г. предвижда валежен месец. В първата десетдневка се очаква динамично време с чести валежи от сняг, с температури около 1°C над климатичните норми, докато втората и третата ще се характеризират с по-студено време – около 1°C под нормата. Новата година ще започне със слънчево време през първите дни, последвано от динамични метеорологични условия и чести снеговалежи. На 2 януари следобед ще се заоблачи, а от 3 до 4 януари ще захладнее с интензивни валежи от сняг в западните и северните райони. На 5 януари повече сняг ще вали в Южна България, включително в Рила, Пирин и Родопите, където новата снежна покривка ще достигне 10-15 см. Между 6 и 7 януари температурите ще са между -7°C и -3°C, а дневните стойности в най-топлите райони ще достигат до 4-5°C.
На 8 януари над страната ще премине нова снежна вълна, придружена от значително понижение на температурите. От 9 до 10 януари времето ще остане студено, със слаби превалявания от сняг, главно в източните и западните райони. През втората десетдневка, между 11 и 15 януари, температурите в населените места ще бъдат отрицателни, варирайки от -5°C до 0°C. Следващият валежен период ще е между 16 и 20 януари, когато ще има снеговалежи в цялата страна, а в Добруджа са възможни виелици около 17 януари. Третата десетдневка ще започне със сухо време, мъгли в низините и слънце в планините. Последният валежен период ще е между 25 и 31 януари, с динамично време, слабо затопляне и чести снеговалежи, придружени от виелици и навявания в Добруджа.
Геомагнитна прогноза
Леко повишена слънчева активност
През по-голямата част от януари слънчевата активност ще бъде ниска, а земното магнитно поле – спокойно, без очаквани магнитни бури. Леко повишение на геомагнитната активност се прогнозира около 5-6, 10 и 12 януари, както и в периода 17-23 януари. На 5 януари в полярните области на Земята е възможна слаба геомагнитна буря, която обаче няма да засегне Европа и Балканите. От 24 януари до края на месеца земното магнитно поле ще остане спокойно.
Според народната метеорология, ако януари е снежен, пролетта ще е дъждовна, а лятото – хладно. Без сняг през януари вещае сух юли. Ако прогърми през месеца, лятото ще бъде ветровито и неплодородно. Мъгла на 1 януари предвещава град през лятото, а сняг на същия ден – дъжд на Петровден. На Богоявление (6 януари), ако нощта е облачна, годината ще бъде плодородна. Ако на Атанасовден (18 януари) има дебел сняг, берекетът ще е голям, защото "на свети Атанас си отива зимата".
Народна метеорология
Голям сняг вещае плодородие
Народната метеорология обхваща прогнози за времето, основани на традиционни познания и наблюдения върху движението на небесните тела, атмосферните явления, поведението на животните, както и състоянието на дърветата и растенията. В тези прогнози е синтезиран многовековният трудов опит на селските стопани, които ги предават от поколение на поколение като проверено от практиката познание.
За месец януари народната метеорология гласи: „Голям сняг през януари предвещава голямо плодородие през годината."
0 Коментара