Биомаркерните изследвания за хората с онкологични заболявания да бъдат покривани от Здравната каса. За това настояват лекари и пациентски организации. Без подобна диагностика не може да бъде назначена адекватна и навременна терапия. Средната цена на тестовете за различните видове карцином е около 1000 лева.

Често на пациенти се налага да правят по няколко изследвания, обясняват експерти. Именно заради липсата на достатъчно средства, онкоболни се отказват да си направят диагностика. Представители на пациенти в Надзорния съвет на НЗОК посочват, че годишно за изследването на всички биомаркери за всички онкоболни ще са необходими около 15 милиона лева, което представлява 0.2% от разходите на Касата.


Междувременно, от НЗОК отговориха за NOVA, че в проектобюджета за тази година са заложени 5 милиона лева за финансиране на туморни маркери за три заболявания – рак на белия дроб, на млечната жлеза и на дебелото черво.

„От това зависи правилността на лечението, продължителността, успеваемостта, на първо място е важно за пациентите. На второ място – за НЗОК, защото това ще й даде възможност да контролира изразходването на средства за онкоболни”, каза адвокат Силвия Величкова.

„В бюджета са отделени 5 милиона за биомаркерна диагностика. Сега трябва да бъдат гласувани. Въпросът е, че там е заложено да се плащат като медицински изделия, което не е най-добрият вариант. Това също трябва да бъде прецизирано”, каза Боряна Ботева от Сдружение за развитие на българското здравеопазване.