"Готови сме с разработките на три проекта за лодкостоянките в „Сарафово“, „Крайморие“ и „Ченгене скеле“, с които да подобрим още условията за риболовна дейност", съобщи кметът на Бургас Димитър Николов.

С тях Общината ще кандидатства за безвъзмездно финансиране от Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури.

Рибарското пристанище в “Сарафово“ е с капацитет 251 места, като освен рибарски лодки в него може да акостират плавателни съдове с газене до 2,30 метра дълбочина и 25 метра дължина.

"Инвестициите, които предвиждаме са за съоръжения за събиране на излезли от употреба риболовни уреди, както и за подобряване на енергийната ефективност чрез изграждането на фотоволтаична електроцентрала за собствени нужди.", добави Николов.

Ще бъдат осигурени и понтони за надводно домуване, ще се обособи склад за инвентар. Предвидена е също модернизация на система за контрол на достъпа до лодкостоянката.

Обновена ще бъде системата за метеорологична прогноза, като информацията ще се изнася на специално табло. Подобрения ще бъдат направени и на котвената система.

В рамките на проекта е предвидено да бъдат доставени съоръжения и оборудване – кран, мотокар, самосвал, телфер-повдигач, машина за косене и събиране на трева подводно и драга с тръбен път за почистване и удълбочаване на пространства.

Проектът за подобряване на инфраструктурата на лодкостоянката в „Крайморие“ предвижда обновяване на системата за контрол на достъпа, модернизиране на системата за оповестяване на метеорологичната прогноза и котвената система за швартоване на плавателните съдове.

Предвидено е осигуряването на техника за разтоварване на улова. Инвестиции ще бъдат направени в съоръжения за събиране, съхранение, сортиране и транспортиране на риболовни уреди. За пристана в „Крайморие“ също е предвидена специализирана почистваща техника, лекотоварен автомобил и съдове за разделно събирани отпадъци от акваторията и от площадката на обекта. Предвижда се прилагането на мерки за енергийна ефективност чрез изграждане на фотоволтаична електроцентрала за собствени нужди.

Закритата лодкостоянка в Ченгене скеле е с капацитет към момента общо 40 лодки с дължина до 12м. Чрез проекта планираме да бъдат доставени мотокар и телфер-товарач, с което ще се улесни разтоварването на улова. Ще бъдат модернизирани системите за контрол на достъпа и системата за метеорологична прогноза. Предвидени са инвестиции в съоръжения за събиране на излезли от употреба риболовни уреди и доставка на специализирана почистваща техника за откритите пространства и паркинги. За извършването на тези дейности е предвидено да се осигури товарен лек автомобил за пренос на товари, съдове за разделно събирани отпадъци от акваторията и от площадката на обекта. Предвидено е изграждането на фотоволтаична централа за собствени нужди.