По-строги санкции за мобилните оператори при нелоялни търговски практики, поиска шефката на Комисията за защита на потребителите, която говори за жалбите на потребителите към операторите в комисия в парламента. По отношение на отнемането на лиценза им тя уточни, че не отправя отново това искане, просто припомни, че при издаването на каквато и да е лицензия, трябва да има политика за защита на потребителските права.
"Като мярка предлагам това, да бъде ревизирана тя и да се видят къде са проблемите", уточни Филипова и даде да се разбере, че по принцип процедурата по отнемане на лиценз е дълга, предвижда незабавно да бъде уведомена ЕК. Има и непрекъсваемост на процеса, така че да няма ситуация на територията на която и страна-членка от ЕС това да се случи, гражданите да останат дори и няколко часа без мобилни услуги. Освен това тя набеляза и основните нарушения, които е установила комисията относно трите големи оператори у нас.
"Има трайно системно нарушение на законодателството и сме изправени пред ситуация, в която са необходими крайни и спешни мерки, за да бъдат защитени правата на всички нас. На първо място бих искала да кажа, че секторът на телекомуникациите е един от най-проблемните за българския потребител. Години наред КЗП наблюдава едно погазване на закона, незачитане на потребителя, незачитане на правата им и то сякаш само в стремежа си мобилните оператори да имат по-голяма печалба", обясни председателят на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова пред депутатите в парламента по време на подкомисията за наблюдение на дейността в областта на защитата на потребителите и ограничаването на монополите.
По отношение на неустойките, които заплащат потребителите, Филипова припомни, че още през 2014-2015 г. мобилните оператори започват да налагат неустойки, а именно когато клиент поиска да си прекрати договорът за мобилните услуги, той трябва да заплати всичките си месечни сметки, независимо от датата на сключването. Тогава КЗП е обявила клаузата за незаконосъобразна, малко след като се маха неустойката, един от телекомите е започнал да да иска заплащане на отсъпки за бъдещ период като основание за прекратяване на договора, а пък друг си връща стандартните месечни такси.
"Това доведе до ситуацията отново да се водят разговори с мобилните оператори и всички това в името на това да ги накараме да си признаят права, които са законоустановени. Уж се съгласиха с това, но в същото време сега обжалват моите заповеди" допълни тя. По отношение на индексацията, КЗП нямала самостоятелни правомощия, затова потърсила помощта на Комисията за защита на конкуренцията и Комисията за регулиране на съобщенията, но не получили разбиране от тяхна страна.
"Предишното управление на комисията, в резултат да спре стремглавото повишаване на цените, е сключило споразумение за намаляване на цените при дефлация и както сами виждате в края на 2024 г. два от мобилните оператори в края на 2024 г. и началото на тази вдигнали цените по неясна методология.
Поведението, което силно ме притесни е системното неизпълнение на забрани за тежки нелояни търговски практики потвърдени на две съдебни инстации и въпреки това продължават да се извършват от мобилните оператори. Освен това, не предоставят необходимата информация на най-уязвимата група хора, липсва на неспазване на едномесечното предизвествие за прекратяване на договора, продължават да начислянаат прекомени неустойки и парични суми като условие за прекратяване на договор и има още много примери", изброи Филипова всичките проблеми, които е установила комисията като нелоялни търгонски практики от страна на мобилните оператори. Затова тя предложи разглеждане на
политиките за защита на потребителите, преразглеждане на лицензите и да се помисли дастатъчни ли са санкциите, които са в размер до 50 хил лева при нарушение. "Щом толкова пъти са налагани санкции, явно нямат превантимен и възпитален ефект", предположи председателят на КЗП, цитирана от "24 часа".
0 Коментара