Млeката на растителна основа са все по-популярна и предпочитана алтернатива на животинските варианти. А магазините и кафенетата предлагат голям избор от овесени, бадемови, соеви, кокосови и други видове млека.
Въпреки разнообразието обаче, не всеки вид алтернативно мляко е подходяща добавка към кафето. Хънтър Рен Миеле, която има 12 години опит като бариста, споделя за Tasting Table кои видове растителни млека е добре да не слагаме в кафето си и какви са причините за това.
Нейното основно предупреждение е свързано с това, че някои от млеката могат да притъпят характерните за кафето нотки и така да го превърнат в съвсем безвкусна напитка.
Според нея най-неподходящото алтернативно мляко е кокосовото. За разлика от овесеното и бадемовото, които имат по-фин вкус, кокосовото има силно изразен вкус. А той е доста по-подходящ за къри или плодови смутита, но не и в комбинацията с кафе.
Освен това кокосовото мляко е с високо съдържание на мазнини и прости въглехидрати. В същото време му липсват протеини и като цяло няма толкова полезни хранителни вещества, което го прави и далеч не най-здравословния вариант.
Конкретно за баристите пък то е по-трудно за работа, тъй като трудно могат да направят добра пяна с него.
Другото неподходящо за кафето растително мляко е оризовото. То е воднисто и рядко, докато кофеиновата напитка става най-вкусна с богато и кремообразно мляко. Подобно на кокосовото, оризовото мляко също се разпенва трудно и се избягва за приготвянето на лате и капучино.
Единственият му плюс е, че има мек и естествено сладък вкус, но добавено към кафето просто го разводнява и прави кисело. Далеч по-подходящо може да бъде като добавка в смутита и зърнени храни.
Наред с това кокосовото мляко съдържа по-високи нива на арсен в сравнение с други видове. Затова и не се препоръчва да се пие от деца под петгодишна възраст.
0 Коментара