"Продължаваме да не разбираме защо брашното и хлябът се вдигат с над 17%", каза главният икономист в КНСБ Любослав Костов по време на представянето на данните за потребителските цени и заплата за издръжкаи. Той посочи, че каймата поскъпва със 7%, олиото със 7,5%.
Костов отбеляза, че у нас оризът е най-скъп спрямо Испания, Франция, Хърватия, Нидерландия, Германия и Румъния, както и прясното мляко и олиото.
Общата стойност на малката потребителска кошница от 20 жизнено важни стоки по държави в евро е, както следва: Испания – 66,94 евро (при МРЗ 1381 евро), Франция – 68,82 евро (при МРЗ 1802 евро), Хърватия – 57,60 евро (при МРЗ 970 евро), Нидерландия – 71,39 евро (при МРЗ 2193 евро), Германия – 76,86 евро (при МРЗ 2161 евро), Румъния – 48,53 евро (при МРЗ 814 евро), България – 61,15 евро (при МРЗ 551 евро).
Сравнението между страните показва, че българите, получаващи МРЗ, могат да закупят кошницата с основните продукти най-малко пъти в ЕС – само 9 пъти, отбелязаха от синдиката.
Цените на стоките все по-бързо се доближават до европейските нива, докато при минималните доходи нарастването е бавно, от което следва ограничаване на потреблението, уточниха още от синдикалната организация.
Пламен Димитров заяви, че бидейки пак последни по всичко що касае доходи и доста близко до останалите що касае цени, от КНСБ продължават да настояват за осигуряване на средствата за недофинансираните от Бюджет 2025 сфери в рамките на настоящата календарна година, чрез което да се гарантира необходимата хоризонтална политика по доходите, която да води до минимум 10% ръст на заплатите, ускоряване на процеса по транспониране на Директивата за адекватните минимални работни заплати (ДАМРЗ) във всичките й части, подготовка на процеса по транпониране на Директивата за прозрачност в заплащането.
"Ще сме по улиците. Хората са недоволни и няма да се примиряват нито тези в градския транспорт, нито тези, работещи в обществените медии, нито тези, които са в агенциите на Министерство на земеделието", предупреди още той.
0 Коментара