Заварчици, шлосери, строители ще се обучават по заявка на работодателя. Фирмите, които не могат да намерят нужните им кадри, могат да подадат заявка в бюрото по труда. За 300 часа регистрираните безработни ще бъдат обучени за сметка на държавата. По време на квалификационния курс безработните ще получават и дневна стипендия от 8 лв. Курсистите, които се обучават в друго населено място пък, ще взимат до 10 лв. на ден, с които да покрият транспортните си разходи

За да получат обучени служители, работодателите трябва да подадат заявка в бюрото по труда.

„В нея трябва да е посочен броят на служителите, които ще назначат за не по-малко от 6 месеца“, обясниха от Агенцията по заетостта (АЗ). Освен това шефовете сами ще избират кои безработни да бъдат обучени.

„Недостигът на персонал с професионална подготовка е факт в немалко икономически сектори у нас. Затова чрез тази мярка се опитваме да удовлетворим потребностите на бизнеса и работната сила“, заявиха от АЗ. Според проучване на „Менпауър” 62% от фирмите у нас не могат да намерят нужните им кадри. Най-много вакантни места има за заварчици, елтехници, зидари. Шофьори, готвачи, сервитьори и оператори на машини също са в топ 10 на най-дефицитните професии у нас.

Според експерта по подбор на персонал Светослава Георгиева тази мярка би имала успех само сред младите безработни със средно образование.

„Останалите или са възрастни и нямат желание да се обучават, или са ниско образовани и имат нужда от ограмотяване“, категорична е Георгиева.

Данни на Агенцията по заетостта показват, че половината от безработните нямат диплома за основно образование и са без препитание повече от година. Както „Монитор“ писа, от следващата година социалното министерство ще праща трайно безработните на курсове по ограмотяване. Тези, които могат да четат и пишат, ще бъдат включени в програма за почасова заетост в селата. Местните ще ги наемат за косене на трева, ремонти на жилище или пазаруване.