Прокуратурата е прекратила т.нар. основно досъдебно производство по казуса „Осемте джуджета“, съобщава „Лекс“. От Софийската градска прокуратура (СГП) са потвърдили информацията

В постановление от над 50 страници наблюдаващият прокурор Йордан Петров от СГП е изложил мотиви защо прекратява производството. По информация на „Лекс“ в момента делото е в Софийската апелативна прокуратура за инстанционен контрол.

Досъдебното производство беше образувано през 2023 г. и трябваше да установи дали Петьо Петров, известен като Пепи Еврото, е принуждавал и подкупвал магистрати и е правил незаконни записи.

Затова досъдебното производство се водеше по няколко текста от Наказателния кодекс. Първият е за незаконни записи за това, че в периода от началото на 2018 г. до края на май 2023 г. без надлежно разрешение е използвано специално техническо средство за негласно събиране на информация.

Вторият е за принуда и е за това, че в същия период са принудени различни лица, в това число и магистрати, да извършат, пропуснат или да претърпят нещо, противно на волята им, като е употребено заплашване.

Следващите няколко са свързани с различни състави на престъплението подкуп, тъй като е имало твърдения на свидетел за дадени от Петров суми на определени хора, включително и на магистрати. Затова досъдебното производство беше за това, че на неустановена дата в периода от 2018 г. до май 2023 г. Петров е дал неустановена парична сума на длъжностни лица, които заемат отговорно служебно положение – магистрати, за да извършат или не извършат действия по служба, да осъществят влияние върху вземането на решения от неустановени длъжностни лица, както и за това, че магистрати са приели неустановена сума, за да извършат или не извършат действия по служба или да окажат влияние върху трети лица във връзка със службата им.

Разследването беше възложено на следовател, който трябваше да установи дали има престъпна дейност на магистрати и за други престъпления.

Такива данни обаче не са установени. Не са открити свидетели, нито пък пострадали от принуда, нито пък са постъпвали сигнали за това в държавното обвинение. Не са установени записите, а за подкупа останали само показанията, без да се открият други данни.

Първоначално с делото се занимаваше Софийската районна прокуратура. То започна, след като в медиите беше разпространена снимка на издирвания Петьо Петров и и.ф. главния прокурор Борислав Сарафов пред ресторанта „Осемте джуджета“. Снимката се появила след посещение на тогавашния районен прокурор на София Невена Зартова в кабинета на бившия главен прокурор Иван Гешев.

Делото се водеше по два текста от НК – за принуда и незаконни записи, като Петьо Петров беше задочно обвинен и обявен за издирване.

Впоследствие стана ясно, че производството въобще не е трябвало да бъде в СРП, защото имало твърдения на свидетел за замесени магистрати, които посещавали ресторант „Осемте джуджета“, където са се правили записи на срещите. А компетентна да разследва магистрати е Софийската градска прокуратура. Така през юни 2023 г. делото беше иззето от СГП и за наблюдаващ прокурор беше определен Йордан Петров.

През август 2023 г. Петьо Петров, бившата му съпруга Любена Павлова и прокурорът Дилян Деянов бяха обвинени в различни престъпления, свързани с „Осемте джуджета“.

Деянов, който преди беше обвинител в Специализираната прокуратура, а сега е в ОП-Перник, беше обвинен в длъжностно престъплени за това, че е нарушил служебните си задължения, като върнал иззети като веществени доказателства златни монети, на лице, което не е трябвало да ги получи. По същото разследване бяха обвинени и бившите съпрузи Петьо Петров и Любена Павлова, но за вещно укривателство– за това, че на 23 март 2020 г. „в съучастие и с цел да набавят за себе си имотна облага, укрили чужди движими вещи, златни монети, за които знаели, че са придобити от другиго чрез престъпление.

Междувременно СГП отмени постановлението на Софийската районна прокуратура от края на май 2023 г., с което Петров беше обвинен за принуда поради липсата на доказателства за извършено престъпление, като не е имало дори разпит на пострадал от принудата.

Въпросното постановление за привличането на Петров е било на прокурора от СРП Константин Сулев, който впоследствие беше обвинен в престъпление по служба като делото срещу него е в съда.

А Дилян Деянов, който беше временно отстранен от длъжност, се върна на работа в прокуратурата, след като Софийската апелативна прокуратура отмени постановлението, с което беше привлечен като обвиняем поради липса на доказателства за извършено престъпление

По казуса „Осемте джуджета“ има и друго дело. То е срещу Петьо Петров, който беше обвинен за документа измама и беше внесен обвинителен акт в съда. Наскоро обаче Софийският градски съд го върна на прокуратурата за отстраняване на съществени процесуални нарушения.

Възможно е да има и други дела по случая с „Осемте джуджета“, които не са публично известни.