Ние сме една от групите, която има приети най-много предложения, инициативи, запитвания, които са над 20. Главно са насочени в две сфери – здравеопазване и социални дейности. Това заявиха общинските съветници от „КОД-Български възход“ в местния парламент в Бургас днес, като направиха публично отчет на свършеното в местната власт от началото на мандата.
Стоян Грозев посочи изготвянето на доклад-оценка за популацията на гларусите. „Това е тема, която не оставя равнодушни бургазлии. Тя е инициирана в резултат от работа на комисията, която беше създадена през миналия мандат и която проведе няколко заседания по темата. Заседанията на тази комисия протекоха при голям интензитет и голям интерес, участваха най-различни представители на неправителствени организации, експерти от институции т.н. Мотивът за внасяне на тази докладна е именно решението, което взе тази временна комисия – изготвяне на оценка-доклад за популацията на гларусите и предлагане на мерки за ограничаване на щетите, които те нанасят. Това не е наш каприз и считаме, че е нещо полезно за подобряване условията на живот в самия град, тъй като и ние сме правили проучване сред обществеността. Големият процент подкрепят тази инициатива.“, каза Стоян Грозев.
Мариела Кирова наблегна на социалните дейности. „Социалните политики, които нашата група инициира, са от водещо знамение. Те са доста. Работим и ще продължим да го правим в следните направления: превенция на зависимости и зависимо поведение от страна на деца и юноши, превенция на детски психози, социално тревожни разстройства от деца и юноши, превенция на социална изолация сред възрастните граждани на общността и стимулиране към ефективно стареене, повишаване на родителския капацитет и други. В началото на годината инициирахме създаването на общинска програма за деца, родители, специалисти, обхващащи периода на бременност, раждане, най-ранно детско развитие, както и възрастта на социализация и предучилищно образование. Другата инициатива е е общинска програма „Бургаска сребърна общност“, която е уникална за страната ни като концепция и като модел. Организирахме и съвместно с администрацията обучение на тема „Детски психози, социално тревожни разстройства. Успяхме да реализираме и проект „Младежка киберсигурност“. Една от инициативите е и полагане на допълнителна маркировка по натоварени възлови кръстовища в Бургас. Идеята е да се заостри вниманието на пешеходците и да се предотвратят пътни инциденти поради непредпазливост. Маркировката е изобразяване на знаци със забрана за използване на слушалки и мобилни устройства по време на преминаване през кръстовищата. В момента очакваме положително становище от Комисията по пътна безопасност и съответно - на Общинския съвет, за да влезе в сила. Една изключително важна инициатива, която очакваме с голямо нетърпение е концертът-интеграция „Сцена пълна със слънца“. Постановката представлява реална интеграция на деца с увреждания.
Предстоящите инициативи, по които вече се работи и следващите месеци ще бъдат провеждани, са две. Едната е обучение по безопасна употреба на интернет и киберсигурност за възрастни хора над 65 години, а другото – обучителен тренинг на тема „Идентифициране на ученици с хранителни разстройства, възможности за интервенции в училищна среда“. Имаме планирани дейности, които предстои да бъдат стартирани до края на 2024 година и в началото на 2025 година. Това са създаване на общностна среда на психолози, педагогически съветници, здравни специалисти в училищата и детските градини на територията на общината. Работим това да се превърне в общинска програма „Грижа за грижещите се“. Една от много сериозните инициативи, които предстоят, е да представим пред Общинския съвет два проекта, насочени към психомоторното развитие на деца до 8 години“, каза Мариела Кирова.
Тя посочи, че когато става въпрос за социални дейности, за работа в различни аспекти на социалната сфера, е изключително важно да се получи многостранна подкрепа и да се работи в партньорство, за да се постигнат резултати.
Д-р Светослав Тодоров, който е неврохирург и зам.директор на УМБАЛ-Бургас, заяви: „Ние сме в група с опитни специалисти и в различни сфери и това ни прави полезни в Общинския съвет в Бургас“. Той се спря на две от основните докладни записки, които получиха солидно мнозинство в местния парламент.
„Първата е отпускането на средства за ремонт на двете детски отделения в УМБАЛ-Бургас. Всеки от нас е изключително щастлив, че Бургас е град, който става утвърден център на медицината. Разкриват се много лечебни заведения. До момента, в който се разкрият всичките тези лечебни заведения, ще използвам думите на бившия зам. кмет Йорданка Ананиева, която каза, че УМБАЛ-Бургас е гръбнакът. Категорично считам, че това е така и се радвам, че срещаме разбиране да развиваме тази болница, колкото и да е трудно в тази политическа обстановка, от която ние малко или много сме зависими.
Другата докладна, която има доста положителен ефект в две насоки, е осигуряването на ваучери за доброволните кръводарители. Засилихме тази инициатива в летния период, когато нуждата от кръв и кръвни продукти става изключително голяма, поради не само множеството лечебни заведения, а и поради по-големия брой хора, които са тук.
Щастлив съм да проследя, че хората, със служебната бележка, която получават за платения отпуск, благодарение на това, че са дарили кръв, отиват в Туристическия информационен център, където избират между трите туристически обекта, които да посетят. Опитваме се да развием кръводаряването. Въвеждаме кърводарителски акции, които не са срещани в страната. Предстои да разширим още повече работата в тази насока.
Като неврохирург бих могъл да заявя, че човек с проблеми в гръбначния стълб стига до инвалидност, така че УМБАЛ-Бургас трябва да продължи да се развива, защото там всички се лекуват и получават това, от което имат нужда.“, каза д-р Тодоров.
0 Коментара