„Това са български момчета, трябва да се направи всичко, за да се върнат у дома. Никой не поема никакъв политически ангажимент. Мисля, че само ще помогне една такава мисия”. Това заяви за предаването „На фокус” евродепутатът Елена Йончева. Тя е в Йемен от няколко дни, където са българските моряци - капитан Любомир Чанев и старши помощник-капитан Данаил Веселинов. Вече 10 месеца те не могат да се приберат, след като корабът им „Galaxy Leader” беше задържан от хутите. Елена Йончева се срещна с моряците, срещна се с министъра на външните работи и неговия заместник, а сега чака за среща с президента на Йемен.

Елена Йончева е първият европейски представител, който е отишъл на място, за да разговаря по темата. Пред NOVA тя обясни, че се е готвила за мисията си от няколко месеца.

„Това е хуманитарна мисия, подготвям се от март. През май опитах да достигна до тази част на Йемен, но не успях. Сега съм тук. Видях се с българските моряци. Те се намират в Худейда. Разговарях с тях, в присъствието на властите от Сана, в присъствието на съветника на президента”, каза Елена Йончева.

Според нея думите ѝ се чуват в Сана.

„Чуват се хуманитарните аргументи, има диалог и се обмисля тяхното освобождаване”, каза Йончева. Най-силният аргумент, който изтъквала, е, че двамата българи са в тежко психическо състояние.

„За тях се грижат, имат достатъчно храна и лекарства, но психологическия шок е много силен. Ал Худейда е място, където падат ракети, на практика е зона на военни действия. Нашите момчета не знаят дали ще оцелеят. Това е огромен психологически шок. Аргументите, които давам, са чисто хуманитарни”, заяви Йончева.

По отношение на българската политика по отношение на Палестинската държава, тя каза, че изтъква факта, че страната ни я е признала 1988 г. „Има чуваемост на всичко, което казвам, се чува, има диалог, което е добра предпоставка за развитието на ситуацията”, каза Йончева.

Тя каза, че е минала през дълъг дипломатически път, за да стигне до Йемен. Установила е връзки с властите в Сана, след това е разговаряла с европейски дипломати, получила разрешения от властите в Сана, но и от властите в Йемен.

„Властта в Йемен е призната от ЕС и ООН, властта в Сана – не е международно призната. Също така трябваше да получа разрешение от ООН. Българското правителство помогна, като каза, че отивам на хуманитарна мисия. Накрая ООН трябваше да вземе разрешение от Саудитска Арабия”, обясни Йончева.

Тя призна, че българските власти са я предупредили, че мисията е голям риск за нея.

„Още преди няколко месеца съм казала на г-н Пеевски, че работя по тази тема. Имах неговата подкрепа. Каза да правя каквото мога, за да върнем българските момчета”, допълни Йончева, която е евродепутат от ДПС/"Обнови Европа".