Лансираното като „безпрецедентното ляво обединение" - коалицията „БСП-Обединена левица", започна да понася първите си удари, и то идващи отвътре.
Причината – партньорите на БСП не са доволни от начина на подреждане на листите, решението за което бе взето на Националния съвет на столетницата.
На лидерските места отсъстваха знакови фигури, за които се спекулираше седмици преди окончателното решение – например Серген Станишев за сметка на това доскоро низвергнатият от Нинова бивш зам.-председател Кирил Добрев повежда в Благоевград. Партньорите на БСП пък получават само 3 лидерски места.
Първа официално обединението напусна партия МИР. Решението си те аргументираха така – нарушено е коалиционното споразумение, а за водачи на листи били сложени „хора в пряка зависимост от Пеевски“.
Последва остър коментар и от лидера на „Движение 21“ Татяна Дончева, която също съзря „дългата ръка на Пеевски“ в реденето на листите и в конкретика – посочването на Кирил Добрев за водач. Тя настоя още – БСП да заеме ясна позиция, че няма да си колаборира с ГЕРБ и ДПС на Пеевски в следващия парламент, каквато ясна позиция от „Позитано“ обаче все още нямало. Въпреки критиките си обаче Дончева и партията й остават в коалицията.
В обедните часове в неделя пък към медиите бе разпратено съобщение за масово напуснане на социалисти от вече утвърдените листи, изпратено обаче не от пресцентъра на партията, а от пиар агенция, която пуска съобщенията, свързани с Корнелия Нинова и хората й, вече изключени от БСП. В него се посочва, че листите напускат знакови стари лица като Събина Петканска от Сливен, Борис Цветков, Пламен Пувков, Венцислав Мирчев и др. от София.
„В това няма драма. Преди всички избори има такъв процес - например някой може да не е доволен от лидера на листата и да напусне. А относно влиянието на Нинова - не изключвам някои от имената да са повлияни. Но това няма да е проблем за лявото обединение", категоричен бе пред „Труд news" Калоян Паргов, бивш лидер на БСП-София. „В момента играем в шампионска лига, нормално е старши треньора - т.е. БСП, да реди състава. Какъв ще е резултатът. Обяснявам си думите на някои от партньорите с това, че сме нов тип коалиция. А относно външните влияния - винаги е имало много спекулации, едва ли някой е казал кой къде да бъде", добави той.
Румен Петков от АБВ, който също преди дни отправи критики и прогнозира, че заради лидера на листата в Плевен лявото може и да няма представител от там, обаче вярва в успеха на обединението. „Обединението е процес, не еднократен акт. Всеки от участниците е имал свои очаквания и резултатът не отговаря на очакванията на всеки. Процесът на консолидация е труден, защото пред него бяха залагани много мини. Но ако се опитваме да се взривяваме отвътре, от това ще спечели сглобката. А относно външно влияние - като средноинформиран български гражданин бих могъл да се изкажа в различни посоки, но няма да го направя, за да не взривя кампанията", коментира пред нас Петков.
0 Коментара