Нов бюджет със свиване на харчовете ще пише финансовото министерство, а идната седмица предстои да заседава Съветът за съвместно управление (ССУ) за паричната рамка на държавата. Това решиха участниците в първото заседание на консултативния орган, на което започна разпределяне на парламентарните комисии.

ГЕРБ-СДС са представлявани в Съвета за управление от зам. председателите на парламентарната група - Рая Назарян, Деница Сачева и проф. Костадин Ангелов.

Лица на “БСП - Обединена левица” са вицепремиерът Атанас Зафиров, министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов, зам.-председателят на ПГ Кирил Добрев и зам.-председателят на Народното събрание Драгомир Стойнев.

Членове на Съвета от ИТН са председателят на ПГ Тошко Йорданов, зам.-председателят на ПГ Станислав Балабанов и Павела Митова.

Със съвещателен глас са двамата представители на “Демокрация, права и свободи” - ДПС - Джевдет Чакъров, председател на ПГ и зам.-председателят на групата Валентин Тончев.

За първи ротационен председател на ССУ беше избран проф. Костадин Ангелов, който ще ръководи съвета пред първите три месеца.

На първото заседание като представители на правителството присъстваха финансовият министър Теменужка Петкова и вицепремиерът Томислав Дончев.

Дончев бе определен да ръководи работата по изготвянето на общите законодателна и управленска програма.

Теменужка Петкова запозна ССУ с финансовото състояние на държавата и спешната нужда от редовен бюджет.

ССУ започна разпределяне на комисиите в парламента, за да бъдат придвижени внесените законопроекти.

Съветът за съвместно управление (ССУ) в споразумението е представен като механизъм за вземане на решения между ГЕРБ, БСП и ИТН. ССУ ще има ротационен председател, който се избира за срок от 3 месеца. Негова задача е да организира дневния ред, да модерира заседанията и да осигурява изпълнението на приетите решения, предвижда споразумението.

Заседанията ще са на всеки две седмици, както и при извънредни ситуации, а решенията да се взимат чрез консенсус, е посочено още в споразумението. При липса на такъв, изрично е посочено, че въпросът може да бъде отложен за допълнително обсъждане или да се изготви компромисно предложение, а вето при вземане на решения може да се налага от поне две от страните по Споразумението.

Предвидено е за всяко заседание да се води протокол, който включва обсъдените въпроси, взетите решения и отговорностите на всяка от формациите.