Със 136 гласа "за“, 69 – "против“ и един "въздържал се“ парламентът одобри процедурните правила за предлагане и избор на омбудсман.

Номинациите за обществен защитник ще бъдат внасяни в писмена форма до Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество в 28-дневен срок от приемането на процедурните правила.

Предложения могат да правят народни представители, парламентарни групи и юридически лица с нестопанска цел в обществена полза. Те се внасят писмено до Комисията за взаимодействие с гражданското общество чрез председателя на Народното събрание.

Сред необходимите документи са: съгласие на кандидата да бъде предложен за длъжността; копие от диплома за завършено висше образование; документи, удостоверяващи, че кандидатът има опит в сферата на правата на човека; удостоверение, че няма принадлежност към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия.

Предложенията заедно с приложените към тях документи се публикуват на специализирания тематичен сайт на на Народното събрание, не по-късно от 21 дни преди изслушването, записаха депутатите.

Кандидатите ще бъдат изслушвани на открито заседание на Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество.

При гласуването в пленарната зала за избран се смята кандидатът, получил повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители. Ако няколко кандидати са получили повече от необходимите гласове, избран е този, получил най-много гласове "за”. В случай, че двама или повече кандидати са събрали равен брой гласове, се провежда повторно гласуване между тях.

Когато никой от претендентите няма необходимите гласове, се провежда повторно гласуване, в което участват двамата кандидати, получили най-много гласове в подкрепа. Ако и при повторното гласуване никой не получи необходимите гласове, Народното събрание приема решение за откриване на нова процедура за избор.

При условие, че кандидат се откаже от участие в избора преди гласуване и той е единствена номинация, парламентът приема решение за откриване на нова процедура за избор.

След приключване на процедурата за избор омбудсманът подава декларация за несъвместимост по Закона за противодействие на корупцията.

При дебатите лидерът на "Възраждане“ Костадин Костадинов подчерта, че е необходима административна реформа, в която да бъде преосмислена голяма част от съществуването на държавния апарат, тъй като по неговите думи "има органи, които се занимават с безсмислени дейности". Голяма част от регулаторите трябва да бъдат закрити, каза Костадинов. Колегата му Димитър Гюрев изрази съмнение дали това, че кандидатури могат да се внасят директно от неправителствени организации (НПО), а не чрез народни представители, не е в полза на един бивш омбудсман, който отново изразява намерение да се включи в надпреварата за поста.

Изпадаме в следната хипотеза – представете си конкретно, достатъчно разпознаваемо име, може би е тя, което не събира подкрепа да бъде издигната от конкретни политически партии в 51-вия парламент за омбудсман т.е. тя няма сигурност, че ще бъде издигната чрез пленарната зала, затова се прибягва до НПО-та, коментира Станислав Балабанов от парламентарната група на "Има такъв народ“. Би трябвало, след като е получила одобрението от българското общество, поне един народен представител да я издигне, добави той.

Промени в законодателството предвиждат предложенията да могат да бъдат правени и от НПО, обясни председателят на Комисията за взаимодействие с гражданското общество Росица Кирова. Според правилата кандидатурите ще се внасят до комисията чрез председателя на Народното събрание до комисията, каза Кирова.

Наталия Киселова, като член на Комисията по взаимодействие с гражданското общество, призова депутатите да подкрепят правилата.