Прокурори, следователи и служители от целия Апелативен район Бургас изразяват мълчаливо недоволството си срещу подготвяните промени в работата на съдебната власт, в частност на прокуратурата. Магистратите и служителите излязоха пред централния вход на Съдебната палата в Бургас.
Протестът им е против предложението за закриване на Спецсъда и Спецпрокуратурата, което правната комисия в Народното събрание прие на първо четене преди ден.
„Изразяваме мълчаливо своята загриженост, несъгласие и недоволство от поредните опити да бъде уязвена независимостта на съдебната власт, в частност на Прокуратурата. Готвят се законодателни промени, които не съответстват на Конституцията, на решение на Конституционния съд и на основните демократични принципи на правовата държава – именно разделението на властите. Застрашава се много сериозно върховенството на Закона. Това е нашето недоволство – за намеса в работата на органите на съдебната власт. Промените, които най-много ни притесняват са закриването на Специализирания съд и Специализираната прокуратура, които натрупаха огромен опит от тежки и сложни дела. Другото, с което много се спекулира и има разговори и идеи от политици, е Прокуратурата да бъде извадена от съдебната власт. На това ниво на демокрация в страната, това би било катастрофа. Прокуратурата в съдебната власт е независима институция. Какво би се получило, ако Народното събрание избира Главен прокурор? По същата логика Висшия съдебен съвет трябва да избира Председател на Народното събрание. Недопустимо вмешателство в една правовава държава с разделение на властите“, каза ръководителят на Апелативна прокуратура – Бургас Любомир Петров. Той каза, че до момента в своята практика не е имал случай, когато да получи обаждане от политик, за да му оказва намеса. Тревогата му обаче е, че с готвените промени именно това може да се случи.
„Изразявам тревогата на всички колеги от готвените промени. Те би следвало да се случат след широка обществена дискусия, каквато е препоръката на Венецианската комисия. Такава дискусия не виждаме. Тези промени би следвало да са обект на обсъждане и в професионалната общност. Това, което е смущаващо за нас е, че не се отчита рефлекса на промените върху дейността на съдилищата и прокуратурите с обща компетентност. Категорично – работата им ще бъде затруднена, меко казано. Специално в Закона за изменение и допълнение на Конституцията, в частта, отнасяща се до Главния прокурор, текстовете са идентични с т.нар. Живкова Конституция от 1971 г. – избор на Главния прокурор от Народното събрание, петгодишен мандат отчетността му пред Народното събрание.“, каза Окръжният прокурор Георги Чинев.
0 Коментара