„Есенните вируси се отразяват на сърцето. От края на септември до началото на октомври беше периодът с най-ниска сърдечно-съдова смъртност. Но със застудяването започват да се появяват и вирусите, а с това и сърдечно-съдовата смъртност. Всички вируси натоварват сърцето. Различните вируси са различно опасни за сърцето”, обясни медицинският специалист.
Експертът алармира, че след COVID-19 има повишаване на сърдечно-съдовата смъртност.
„12 месеца след прекаран COVID-19, всички сърдечно-съдови заболявания са по-чести. С 200% са се увеличили и автоимунните заболявания”, каза още проф. Марчев.
Той изрази мнение и относно темата с ваксинирането. „Ваксините натоварват сърцето. Тазгодишната ваксина за грип се очертава да е по-слабо ефикасна, отколкото миналогодишната. От трима ваксинирани, ако сме в контакт с грипа, двама ще се разболеят. 30% защита е повече от никаква”, посочи лекарят.
Проф. Марчев бе категоричен, че млечните продукти не запушват артериите. „Българското кисело мляко и олио са символите на дълголетие при българите. Ако сте алергични, не ги яжте. Но ако няма проблем – няма доказателство, че млечните продукти пречат. Лекарствата са добавка към здравословния начин на живот, а не вместо него”, допълни кардиологът.
Проф. Марчев подчерта, че сърдечно-съдовите заболявания не се лекуват с лежане, а с умерена физическа активност.
0 Коментара