- Г-н Гизгинджиев, Вие сте един от най-провокативните съвременни писатели и в момента сте лице на инициативата на КОЦ-Бургас „Бялата лястовица“. Какъв е Вашият мотив да се включите?

Вярвам, че известните хора в България трябва да популяризират градивни кампании. Винаги съм заставал зад каузи и идеи, в които виждам смисъл и надежда за по-високо качество на живот. Масата от хора е обстреляна с огромно количество ненужна информация, която заслепява. Рекламите по телевизията ни внушават, че сме вечни, че сме силни – чудесно зрелище, за да се облегнем още по-удобно на дивана си след дългия работен ден. Като работещ психолог бих казал, че едни от най-жестоките ментални болести се зараждат от загубата ни на връзката между духа и тялото. Моят мотив да бъда лице на „Бялата лястовица“ е, да предам прекрасното послание на инициативата: погрижете се за себе си и обичайте телата си.

- Фокусът на „Бялата лястовица“ е насочен към жените, страдащи от карцином на гърдата и профилактиката му. Какво бихте им казали?

На жените, които страдат от карцином на гърдата бих казал: на първо място - доверете се на специалистите, но не и на последно място: не падайте духом – приемете болестта като шанс да промените нещо в начина си на живот; в начина, по който гледате на света. Свържете се с телата си, изследвайте болестта си, разгледайте я като проекция на душата си и си задайте въпроса – какво иска да ви каже тя? Свързана ли е с някой ваш близък или с лоялността ви към него? Кога точно сте усетили, че несъзнато сте избрали пътя, който да ви доведе до този момент? Огледайте се добре и потърсете онова, което ви липсва, вземете го, приемете го и извлечете ресурса му, за да се справите с болестта. А ако нещо ви пречи: изхвърлете го от живота си без да се колебаете и за секунда. Не допускайте нещо или някой да ви вземе вярата. Вярата и любовта са най-красивите човешки проявления, защото освен медицината – те също лекуват.

- Как тези дами могат да открият своята бяла лястовица – символ на надеждата?

Най-големите съкровища се крият в самите нас. Потърсете тази бяла лястовица в себе си и ако тя е ранена, си визуализирайте как я лекувате. Вие сте единствените, които могат да й помогнат. А ако се нуждаете от помощ – вие сте и единственият човек, който може да я потърси от специалистите, онези, които са посветили живота си, за да помагат на другите. От практиката си знам, че искаме или не – ние предизвикваме голяма част от физическите си болести. Големият въпрос, който всеки психолог и терапевт поставя пред своя клиент или пациент е „Защо?“. Когато открием този отговор – вече сме на път да излекуваме не само душата си, но и тялото. Когато се комбинират методите на напредналата медицина с правилната грижа за душата – резултатите могат да бъдат зашеметяващи. Използвайте невероятните ресурси на науката и изкуството.

- Какво трябва да знаят тези жени, които се страхуват да отидат на профилактичен преглед?

- Не е тайна, че хората в България масово се страхуват да ходят на профилактичен преглед. Това говори за нас едно: не сме научени да се грижим за телата си, дълбоко в себе си не се обичаме. Задайте си въпроса: Ако се разболея и не съм добре – ще бъдат ли добре любимите ми хора? Как ще изживее партньора ви новината, че прекалено късно сте отишли на профилактичен преглед. Родителите ви? Децата ви? Тези въпроси са много по страшни според мен, отколкото от идеята да ходите периодично на профилактични прегледи. Живеем в свят, в който масово използваме фразата „Нямам време.“, а сега си представете, какво ще стане ако наистина го нямате.