Поредна опасна тенденция набира скорост в социалните мрежи. Деца приемат болкоуспокояващото парацетамол в големи дози като част от предизвикателство в TikTok. Повечето случаи са от Швейцария, но вече има случаи и в други страни в Европа. Това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите.
Подрастващи в TikTok изпълняват предизвикателството „Парацетамол - кой ще изпие повече хапчета”. Резултатът - болничен престой, редица усложнения и дори смърт, ако реакцията е закъсняла. Зорница Трифонова има три деца, а предизвикателствата в социалните мрежи не са ѝ непознати.„Във възрастта, в която израстват те изключително много се влияят и вълнуват от това какво мислят приятелите им за тях, как ги възприема средата, дали се вписват в тази среда и много лесно могат да бъдат подведени да предприемат едно или друго действие, което всъщност да застраши тяхната безопасност, здраве, а понякога и живота им”, казва Зорница Трифонова от Асоциация „Родители”.
Към този момент подаден сигнал към Центъра за безопасен интернет за подобен случай у нас няма. „Това, което много често съветваме родителите е наистина да се вслушват в мнението на децата си, да разговарят с тях на тези теми, да търсят интересите на детето. Когато чуя нещо притеснително или прочета някаква информация аз питам децата си, за да проверя какво знаят те”, споделя още Трифонова.
Като опасна се характеризира употребата на парацетамол при прием над 2 грама за денонощие или 4 хапчета. „Прекомерната употреба е над 4 грама, интоксикацията на Парацетамол протича общо взето в три фази - първата фаза трае от 12 до 24 часа. Включва гадене, съпроводене с повръщане, коремен дискомфорт, болки, следва едно затишие, което продължава от 24 до 48 часа. Тогава човек се чувства добре, и след 48 до 72 час вече настъпва чернодробната увреда с пожълтяване на кожата, наблюдава се един пик в покачване на чернодробните ензими, което е белег за чернодробна увреда и може да настъпи чернодробна недостатъчност с изпадане в кома и съответно фатален край”, коментира гастроентеролог д-р Димитър Коемджиев.
Проблемът - обезболяващото може лесно да се набави. „Лесно достъпен е парацетамолаът, защото е без лекарско предписание, най-различни брандове, включително онлайн от законни аптеки може да се купи. Възможно е да получават някакви халюциногенни ефекти при много високи дози, но те са свързани с много сериозно увреждане успоредно особено на черния дроб, хепатоксичност”, добавя председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов.
И въпреки че засега у нас предизвикателството „Парацетамол” е непопулярно - съветите към родителите са да бъдат бдителни.
Източник: Нова тв
0 Коментара