Южната част на Егейско море все още е подложена на хиляди земетресения от средно ниво, които вече принудиха повечето жители да избягат от съседния Санторини.
Ходът на органа за гражданска защита на страната, чиято основна цел е да ускори отпускането на правителствена помощ в случай на нужда, беше предприет в момент, когато районът беше засегнат от поредния трус с магнитуд до 5,0 по Рихтер рано тази сутринта.
След това около обяд имаше трус с магнитуд между 4,0 и 4,7 по Рихтер, предаде АФП.
Досега Атинският университет е регистрирал над 14 000 труса между 26 януари и 9 февруари в морето между Санторини, Аморгос, Йос и Анафи. Тази активност озадачи учените, но досега не е причинила щети или наранявания.
По-голяма част от близо 16 000-те жители на Санторини напуснаха острова и училищата са затворени до 14 февруари.
Аморгос има по-малко от 2000 постоянни жители. Той се смята за по-малко застрашен поради скалистия си терен и по-малкото строителство в сравнение със Санторини.
При проверките на Аморгос не са открити сериозни щети на ключови сгради, съобщиха местните власти.
Санторини е разположен на върха на спящ вулкан, чието последно изригване е през 1950 г.
Учените твърдят, че от началото на записите през 1964 г. в региона не е имало сеизмична активност от такъв мащаб.
Посещавайки Санторини на 7 февруари, гръцкият министър-председател Кириакос Мицотакис заяви, че вулканичната активност в района „не е необичайна“ и не представлява „непосредствена, особена опасност“.
Една от най-популярните туристически дестинации в Гърция, Санторини е привлякла около 3,4 млн. посетители през 2023 г. Над един милион от тях са дошли от круизни кораби.
0 Коментара