Бургаският апелативен съд освободи под домашен арест обвинена за участие в схема за трафик на бременни жени в Кипър. Заподозряната с инициали Д.Х. е разследвана, затова че октомври 2012 г. до декември 2015 г., заедно с още трима души, е организирала извеждането на бременни жени от България до Лимасол. Д.Х. настанявала родилките в квартирата си в Лимасол, като целта била след появата на новородените, те да бъдат продадени. До момента са документирани два случая.

Досъдебното производство е образувано още през 2015г. и е било водено от Следствения отдел при Специализираната прокуратура, до разделяне на материалите през 2019 г. Тогава срещу Д.Х. е повдигнато обвинение задочно.

Според апелативните магистрати правилно Окръжният съд в Бургас е наложил на обвиняемата мярка за неотклонение “задържане под стража“. Съдът счита, че изискваната от закона връзка на обвиняемата с престъпните деяния може да се направи от показанията на свидетелите, давани пред съдия в хода на досъдебното производство и извършените разпознавания.

„Правилен е извода на първоинстанционния съд, че материалите от разследването съдържат данни за организирана престъпна дейност, продължила значителен период от време и разкриваща висока обществена опасност. Предвидените наказания за тези престъпленията са реална причина, която може да мотивира у обвиняемото лице желание да се отклони от правосъдие, посочва въззивния съд. За такъв извод допринасят и доказателствата за постоянното местоживеене в Р Кипър, обявяването на обвиняемата за международно издирване още през 2019г. и издадената Европейска заповед за арест, изпълнението на която е било отказано от кипърските власти“, посочва съдът.

По делото обаче има доказателства, че Д.Х. се е връщала България без някаква санкция от органите на досъдебното производство.

Обвиненията за престъпната дейност доста назад във времето от момента на настоящото задържане, данните за установен адрес в Р Кипър, наличието на адрес в с.Екзарх Антимово, където тя заявява намерение да пребивава, наличието на три деца са обстоятелства, мотивирали апелативните съдии да приемат, че целите на мерките за неотклонение могат да бъдат успешно постигнати и с следващата по тежест мярка за процесуална принуда, която също ограничава свободното придвижване – а именно „домашен арест“, с приложено електронно наблюдение.

Определението на Апелативен съд – Бургас е окончателно.