И допълни, че има риск цялата енергия да се фокусира върху темата за националния празник, работа на политиците е да свалят напрежението.
Относно идеите за реформа в съдебната система тя коментира, че и досега е застъпвала позицията, че мандатите на ВСС, на ръководителите на Върховния административен съд и на Върховния касационен съд, на главния прокурор са дълги.
"Огромната мощ на главния прокурор идва през надзора за законност. Решението за превес на професионалната квота във ВСС е в унисон с препоръките, които идват от европейските институции. Има дискусионни въпроси. Не съм сигурна, че трябва се отмени правомощието на президента да може веднъж да е несъгласен с това, което му се предлага от ораните на съдебната власт за кадровите им решения. В годините имаме примери, в които няколко български президенти са се намесвали, но не по лош начин. Това е коректив. Част от баланса между властите", допълни проф. Михайлова в предаването "12+3".
По думите ѝ промените, които се предлагат в частта "съдебна власт", са в голяма степен очаквани.
Един кмет да има не повече от два мандата е възможно решение, но дали е добре политически - трябва да има дебат по въпроса, категорична е тя.
0 Коментара