Частните линейки по курортите взимат хилядарка, за да извозват пациенти до София и по-големите областни градове в западната част на страната, показа проверка на „Телеграф“.

Варненските частници искат 1000 лв. за курс, но ако човек е над 100 кг, надуват цената. В Бургас пък са още по-скъпи. Ако се наложи на някой закъсал след 17 ч. или в празничен да го извозят до столицата с частна спешна помощ, това ще му струва 2400 лв., и то без нужния екип.

Във Варна платеният преглед върви по 60-70 лв., а в курортите за българи е минимум 80 лв., а за чужденци е толкова, но в евро. Най-често дошлите на морска ваканция българи търсят услугите на медицинските центрове в областния център.

Първо се насочват към спешния център. Ако оттам ги върнат, търсят поликлиника, където ваденето на кърлеж е 20 лв. вместо 50 лв. по курортите, превръзката е 40 лв. вместо 60-70 лв., венозната инжекция е 12 лв. вместо 30 лв., а меренето на кръвно струва само 5 лв., а не 20 лв.

Ценоразписи обаче публично никъде не се обявяват. На Златните има два медицински центъра, като само единият е посочил минимална цена за превоз с линейка до града от 100 лв.

Различна е картината в Албена, където медицинският център е публикувал тарифите си за платени услуги и те са почти същите като във Варна. Прегледът е 65 лв., мускулната инжекция - 12 лв., венозната - 17 лв., а меренето на кръвно е 5 лв. В Бургас цените са малко по-високи, но могат да се намерят и почти същите.

Солени сметки ще плащат закъсалите във Варненско при необходимост от транспорт с линейка до родните си места, ако случаите им не са спешни. До София цената е 1000 лв., до Велико Търново - 500 лв., до Русе - 450 лв. В рамките на града има оферти от 70 до 100 лв. Повечето фирми имат дневни и нощни тарифи като такситата.

Ако в светлата част на деня цената е 70 лв., нощем е двойна. Различно се взема и според теглото на пациента. Ако той е над 100 кг, има завишение с 20-30 лв., а ако в сградата няма асансьор, се добавят по 10-15 лв. на етаж. Сигналите за масово търсене на частни линейки от курортисти по морето нарастват.

В Бургас има няколко ДКЦ-та, които работят със здравната каса, но специално за частна линейка са дали ценоразпис. В повечето от клиниките линейката тръгва от 1500 лв., но само ако е в делничен ден до 17 ч. Ако е след това или на празник, цената скача. Ако се налага да има придружаващ екип в работно време, цената е 1700 лв., а извън него – 2600 лв. Има и опция за медицински ескорт от фелдшер, който струва 40 лв., а ако е от медик е 80 лв.

Към миналата година броят на частните линейки във Варна е около 200, една трета от които са регистрирани в София. Броят е почти идентичен и за Бургаска област.

Според промени в Закона за автомобилните превози от 2020 г. с цел да транспортират заболели и ранени частни коли за спешна помощ би трябвало да бъдат вписани в регистър към Изпълнителната агенция "Автомобилна администрация“. Такъв обаче към момента няма.