Влизането на България в Шенген и по суша коментираха Безлов, заедно с бившия заместник-министър на външните работи Владимир Кисьов и заместник-директорът на Европейския съвет в България Весела Чернева в ефира на предването „Твоят ден“ .
Кисьов е на мнение, че "беше пълен наивитет да се смята, че в Люксембург нещо се случи“. "Докато няма правителство в Австрия, не може да очакваме представител на техните власти да вземе отношение по темата", допълни той.
В Люксенбург вчера се срещнаха министрите на вътрешните работи на ЕС, за да обсъдят пълното приемане на България и Румъния в "Шенген", контрола по границите, както и директивата на ЕС за връщане на нелегални мигранти. Развитие обаче няма.
Чернева цитира австрийските власти, които посочват, че мигрантският поток през България е намалял над 10 пъти през последните месеци. „Ако това е така, то може да бъде използвано като основание и следващото австрийско правителство да направи последната крачка“, каза още Чернева по повод приема на страната ни в Шенген и по суша.
В ефира на БНР темата коментира и Юлияна Николова от Портал "Европа" и Фондация "Център за модернизиране на политики".
"Пълноправното членство на България в Шенген зависи от това дали Австрия ще успее да състави правителство и какво ще бъде то", заяви тя.
"Във вчерашния съвет по правосъдие и вътрешни работи точката за разширяването на Шенген беше включена в т.нар. незаконодателни въпроси, т.е. само обсъждане и дебат по напредъка. Унгария не е предвиждала вчера да бъде взето решение. Вчерашният дебат представя какво България и Румъния са направили, как се развива участието им в пространството след отварянето на въздушните и морските граници и е дебатирано значението на опазването на външната граница на Съюза и особено тази с Турция. В тази светлина и комисарят, и повечето вътрешни министри са наблегнали на важността на приемането на България в Шенген".
По думите ѝ разчитаме на дипломатически усилия от всички страни - както от страна на българското правителство, така и от страна на отиващата си Комисия, а и на новата Комисия, за да се преодолее ветото на Австрия.
Комисар за вътрешни работи и миграция е предишният австрийски финансов министър, който е член на ЕНП, напомни Николова в предаването "Преди всички". Според нея има твърде много обстоятелства, които трябва да бъдат използвани със съзнанието, че България и Румъния са готови:
"Ние продължаваме да сме готови, но Австрия не е готова да приеме нашата готовност", отбеляза тя и изказа мнението си, че това е вътрешноавстрийски дебат.
"Повече дипломатически усилия трябват, за да се разясняват чисто икономическите ползи за Европа от членството на България и Румъния в Шенген", категорична бе Юлияна Николова.
Според нея едното усилие трябва да бъде в посока на това да бъде решена политическата криза у нас. Освен това всякакви усилия навън в икономически план биха били от полза, каза тя и даде пример, че българските организации на работодателите биха могли да провеждат местни мероприятия с аналогични организации в Австрия, защото загубите не са само за българския, но и за австрийския бизнес. По думите ѝ натискът на австрийския бизнес е от изключително значение.
Връщането на проверки на границите в някои страни е след много сериозна обосновка, но те са по-олекотени от тези на българо-турската граница, а освен това те са и временни, коментира още Юлияна Николова.
Тя бе категорична, че трябва да постигнем стабилна власт и това може да стане с участие в изборите.
0 Коментара